Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » fotografia

  • 23-09-2016Sprzedaż praw do wykonanych przez siebie fotografii a PIT
    Uzyskany przez podatnika przychód ze sprzedaży fotografii podlega - w roku uzyskania -opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych. Przychód ten może być pomniejszony o 50% koszty uzyskania przychodu, jednakże koszty te nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Powinien być on wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodu) jako przychód z praw autorskich i innych praw - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2016 r., sygn. ITPB1/4511-521/16/MR. więcej »
  • 17-01-2014Skutki podatkowe sprzedaży praw do wykonanych przez siebie fotografii
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca od kilku lat pasjonuje się fotografią i amatorsko wykonuje zdjęcia dla własnych potrzeb. Nie ma żadnego wykształcenia w tym zakresie i fotografia nie jest dla niego źródłem dochodu. Zamiarem Wnioskodawcy jest sprzedaż praw do wykorzystania zrobionych przez niego fotografii za pośrednictwem portali internetowych typu microstock. Jakie są skutki podatkowe sprzedaży praw do wykonanych przez siebie fotografii? więcej »
  • 04-04-2013Sprzedaż albumów fotograficznych ze zdjęciami własnego autorstwa a PIT
    Pytanie: Wydałam we własnym zakresie 1000 egz. albumu fotograficznego ze zdjęciami swojego autorstwa. Jestem autorką całego albumu. Albumy stanowią utwór w myśl ustawy o prawie autorskim. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Ww. albumy zamierzam sprzedawać osobiście, korzystając z przysługujących mi praw autorskich. Czy będzie to działalność wykonywana osobiście czy też działalność związana z prawami autorskimi? Czy dochód uzyskany ze sprzedaży ww. albumów powinien być rozliczany miesięcznie w formie zaliczek czy tylko w rozliczeniu rocznym? więcej »
  • 26-02-2013Skutki podatkowe sprzedaży zdjęć w postaci wydrukowanej i oprawionej fotografii
    Pytanie podatnika: Czy konieczne jest zakładanie pozarolniczej działalności gospodarczej? W jaki sposób należy zakwalifikować przychody ze sprzedaży zdjęć w postaci wydrukowanej i oprawionej fotografii? Jak je opodatkować? więcej »
  • 21-12-2012Retusz zdjęcia – czy potrzebna jest zgoda fotografowanego?
    Praktycznie każda fotografowana osoba chce na zdjęciu wyglądać jak najlepiej. Wydawałoby się więc, że retusz nie wymaga zgody modela. Jeśli fotograf dokonuje jedynie drobnych korekt, mających charakter techniczny, wówczas rzeczywiście może o tym zdecydować samodzielnie. Jeżeli natomiast retusz jest istotny i polega na przykład na poprawie rysów twarzy, usunięciu znaków szczególnych (znamion, pieprzyków itp.), wtedy należy mieć na uwadze zasady dotyczące ochrony wizerunku. więcej »
  • 14-11-2012Wykorzystanie zdjęć nieznanego autora
    Zgodnie z zasadą, która wynika z art. 17 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r., nr 90, poz. 631, z późn. zm.; dalej: pr.a.), jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. więcej »
  • 08-10-2012Rozliczanie zagranicznych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności
    Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten, jak wynika z art. 4a ustawy o PIT, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. więcej »
  • 04-10-2012PIT od krajowych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności
    Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają co do zasady wszelkiego rodzaju dochody. Wyjątki, czyli dochody, które są zwolnione od podatku, wymieniono w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT). Istnieje też kategoria dochodów, od których na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., nr 0, poz. 749) zaniechano poboru podatku. więcej »
  • 02-10-2012Przychody z tytułu zamieszczania filmów i zdjęć w Internecie a PIT
    Pytanie podatnika: Czy przychody uzyskiwane z tytułu zamieszczania filmów i zdjęć na portalu internetowym należy traktować jako przychody z praw majątkowych (art. 18)? Kiedy powstaje przychód w opisanej sytuacji? Czy do przychodów tych można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 9)? Czy od powyższego dochodu nie ma obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 24-09-2012Podatek dochodowy. Krajowe dochody przedsiębiorców z fotografii stockowej
    Zdjęcia na stockach mogą zamieszczać różne osoby, w tym także przedsiębiorcy. Osobiste prawa autorskie do tych fotografii mogą przysługiwać autorom fotografii, czyli m.in. przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi, ich pracownikom lub też pracownikom przedsiębiorców - osób prawnych czy też jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. Prawa te są niezbywalne. Przedmiotem obrotu mogą zaś być autorskie prawa majątkowe, czyli prawa do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »