Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Faktura zbiorcza

  • 10-09-2019Dopuszczalność wystawienia zbiorczej faktury korygującej
    Niejednokrotnie zdarza się, iż podatnik, czy to dokonując dostaw towaru czy świadczenia usługi, zmuszony zostanie do dokonania poprawek na dokumencie potwierdzającym takie zdarzenia (fakturze). U podstaw obowiązku dokonania korekty leżeć mogą m.in. zwroty towarów, reklamacje, pomyłki. Może także zaistnieć konieczność skorygowania wielu faktur. Wystawianie korekty do każdej faktury pierwotnej jest pracochłonne i racjonalnym postępowaniem przedsiębiorcy byłoby wystawienie jednej faktury korygującej do wielu faktur. więcej »
  • 06-08-2019Faktury zbiorcze. Kiedy można wystawiać?
    Pytanie: Faktura zbiorcza jest wystawiana Klientowi na jego żądanie, maksymalnie za okres jednego miesiąca kalendarzowego. Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo wystawiając fakturę zbiorczą dla Klienta, który zgłasza żądanie wystawienia faktury zbiorczej bez przekazania Wnioskodawcy paragonów fiskalnych, z jednoczesną identyfikacją transakcji oraz Klienta na podstawie dokumentów Dowód Wydania i egzemplarzy paragonów fiskalnych mających postać elektroniczną, pozostających u Wnioskodawcy? więcej »
  • 22-05-2019Faktura w walucie obcej pomiędzy polskimi podatnikami VAT
    Jakiś czas temu na podstawie art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego obowiązywała w obrocie gospodarczym zasada walutowości. Zgodnie z nią zobowiązania pieniężne na obszarze RP mogły być wyrażone wyłącznie w złotych polskich. Z dniem 24 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy Kodeks cywilny i ustawy - Prawo dewizowe. Tym samym uchylona została zasada walutowości, stało się więc dopuszczalne dokonywanie rozliczeń pomiędzy polskimi podmiotami w obcej walucie. Tego rodzaju zobowiązanie umowne może jednak zostać spełnione w polskich złotych. Ustawodawca przewiduje tu wyjątek dla sytuacji gdy ustawa, orzeczenie sądowe stanowiące źródło zobowiązania bądź czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w obcej walucie. więcej »
  • 17-04-2019Kurs waluty dla zbiorczej faktury korygującej
    Pytanie: Czy Spółka może wystawić jedną (zbiorczą) fakturę korygującą za dany okres z tytułu udzielenia opustu dla danego kontrahenta, w sytuacji, gdy nie dotyczy ona wszystkich transakcji dokonanych pomiędzy Spółką oraz tym kontrahentem w danym okresie? Jaki powinien być zastosowany kurs przeliczenia waluty wg kursu NBP przy wystawieniu ww. faktury, czy powinien być to kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zakończenia oznaczonego w umowie okresu, czy kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, czy może odrębny kurs dla każdej z dostaw, których cena jest zbiorczo korygowana? więcej »
  • 29-08-2018Wystawienie faktury zbiorczej do kilku paragonów
    Pytanie: Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo wystawiając fakturę zbiorczą dla Klienta, działając w opisanym stanie faktycznym, w którym Klient zgłasza żądanie wystawienia faktury zbiorczej bez przekazania Wnioskodawcy paragonów fiskalnych, z jednoczesną identyfikacją transakcji oraz Klienta na podstawie dokumentów Dowód Wydania i egzemplarzy paragonów fiskalnych mających postać elektroniczną, pozostających u Wnioskodawcy? więcej »
  • 20-06-2018Jedna faktura do sprzedaży udokumentowanej kilkoma paragonami
    Pytanie: Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo wystawiając fakturę zbiorczą dla Klienta, działając w opisanym stanie faktycznym, w którym Klient zgłasza żądanie wystawienia faktury zbiorczej bez przekazania Wnioskodawcy paragonów fiskalnych, z jednoczesną identyfikacją transakcji oraz Klienta na podstawie dokumentów Dowód Wydania i egzemplarzy paragonów fiskalnych mających postać elektroniczną, pozostających u Wnioskodawcy? więcej »
  • 18-04-2018Wystawianie faktur zbiorczych VAT
    Uproszczenie w zakresie fakturowania polegające na możliwości wystawiania faktury zbiorczej celem udokumentowania kilku odrębnych dostaw towarów lub usług wykonanych w ciągu miesiąca obowiązuje w polskim systemie VAT od 1 stycznia 2013 r. Stało się to dzięki zmianie zapisu w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360 z późn.zm.). Stanowiła ona implementację art. 223 Dyrektywy 2006/112/WE RADY z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. L 347/1), dającego państwom członkowskim UE uprawnienie do umożliwienia podatnikom sporządzenia faktury zbiorczej obejmującej kilka odrębnych dostaw towarów lub usług. więcej »
  • 06-03-2018NSA. Usługi ciągłe: Można wystawiać fakturę raz na tydzień
    Za dostawy o charakterze ciągłym, o których mowa w art. 19a ust. 4 w związku z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT należy uznać ciąg kolejnych, odrębnych dostaw dokonywanych w dłuższym niż miesiąc okresie czasu, będący wynikiem ustaleń poczynionych pomiędzy kontrahentami, czy zawartych pomiędzy nimi umów, w ramach których dostawca zobowiązuje się wobec nabywcy do dostarczania na jego rzecz ściśle określonych towarów, według ustalonego planu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 03-10-2017Zbiorcza faktura a limit płatności gotówkowych
    Czy dokonanie płatności za zbiorczą fakturę, której równowartość przekracza 15 000 zł, obejmującą kilka lub kilkanaście odrębnych od siebie dostaw towarów realizowanych na podstawie dziennych zamówień z kilku punktów sprzedaży powoduje konieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca powyższej faktury została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego? więcej »
  • 27-01-2016Prawo do odliczenia VAT z jednej zbiorczej faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Z uwagi na dużą ilość transakcji i ograniczenia systemowe (system wymaga manualnego wprowadzenia każdej pozycji korekty) Wnioskodawca planuje wystawić tylko jeden dokument korygujący kilkaset dostaw dokonanych w sierpniu 2015 r. Czy przysługiwać będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej wystawionej w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o VAT? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »