Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » faktura zaliczkowa

  • 29-10-2018Prawo do odliczenia VAT z faktury zaliczkowej
    W praktyce gospodarczej sprzedawca niekiedy może od nabywcy wymagać wpłaty określonej kwoty pieniężnej na poczet przyszłego dostarczenia towarów lub wykonania usług. Zaliczka nie stanowi zabezpieczenia ponieważ w przypadku odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron podlega ona zwrotowi. Zaliczka jest częścią ceny finalnej, którą nabywca obowiązany jest uiścić. Często mylony jest z nią zadatek, nie stanowiący z założenia części ceny lecz zabezpieczenie wywiązania się z umowy. więcej »
  • 01-10-2018Faktury zaliczkowe i częściowe w kosztach podatkowych
    Pytanie: Wnioskodawca ma zamiar rozliczać dostawę na rzecz odbiorców w ten sposób, że będą wystawiane faktury VAT częściowe za poszczególne etapy dostawy. Każda faktura częściowa będzie dokumentować dany etap dostawy. Faktury VAT częściowe będą wystawiane w dacie sprzedaży poszczególnych etapów dostawy. Należności wynikające z faktur częściowych będą mieć charakter definitywny. Czy Wnioskodawca powinien rozpoznać koszty z tytułu zakupu proporcjonalnie do przychodu ze sprzedaży w związku z wystawieniem faktur częściowych, czy też w momencie wystawienia ostatniej faktury dokumentującej ostatni etap? więcej »
  • 24-09-2018Wystawianie faktur przed otrzymaniem zaliczki
    Zdarza się, że klient, niezgodnie z umową, opóźni płatność zaliczki, która w wyniku takiego opóźnienia może wpłynąć na rachunek bankowy po upływie 30-go dnia od dnia wystawienia faktury. Czy w przypadku dokonania zapłaty zaliczki z opóźnieniem (tzn. po upływie 30-go dnia od dnia wystawienia faktury), co spowoduje, że faktura okaże się być wystawiona z naruszeniem art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, należy uznać, że faktura ta staje się „fakturą pustą” ze skutkami, o jakich mowa w art. 108 ust. 1 ustawy? Czy podatnik ma obowiązek dokonywać korekty faktury VAT, wykazując w korekcie datę faktycznego otrzymania zapłaty przed zakończeniem wykonywania usługi? więcej »
  • 11-09-2018Zasady wystawiania faktur zaliczkowych i końcowych
    W myśl art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów i świadczenia usług. Taki obowiązek nie powstaje jedynie w sytuacji, gdy zaliczka została wpłacona na poczet: wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (czyli m.in. świadczenia usług najmu czy stałej obsługi prawnej i biurowej). więcej »
  • 01-03-2016VAT. Opodatkowanie otrzymanych zaliczek
    Kwestie dotyczące obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki są uregulowane w art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT), który stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość bądź część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania ww. zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty. więcej »
  • 08-12-2015Sposób dokumentowania oraz rozliczania faktur wzywających do zapłaty zaliczki
    Pytanie podatnika: W przypadku części kontraktów Spółka wystawia fakturę przed otrzymaniem zaliczki (nie jest to faktura proforma). Na jej podstawie kontrahent ma dokonać płatności. W ostatecznym rozliczeniu rzeczywista wysokość wynagrodzenia pomniejszana jest o sumę wpłaconych kwot / zaliczek. W umowach przewidziany jest nie dłuższy niż 30 dni termin płatności, liczony od daty wystawienia przez Wnioskodawcę faktury. Jeśli Wnioskodawca otrzyma wpłatę 30. dnia od daty wystawienia faktury lub wcześniej, to kiedy Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT? więcej »
  • 06-05-2015Zwrot VAT za materiały budowlane z faktury zaliczkowej
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może skorzystać z możliwości odliczenia części podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych z faktury zaliczkowej wystawionej w 2013 r. jeżeli zaliczkę zapłacona w 2013 r. a fakturę końcową wystawiono w 2014 r.? więcej »
  • 08-04-2015Możliwość zaliczenia do kosztów wydatków z faktur zaliczkowych przy braku faktury końcowej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca podpisał umowę z firmą X na dostawę i montaż kompletnej nowej linii technologicznej do produkcji odkuwek matrycowych. Strony uzgodniły realizację przedmiotu umowy etapami. Niestety do dnia złożenia wniosku firma X nie wykonała ostatniego etapu umowy i linia technologiczna nie została uruchomiona. Nie wystawiła również faktury końcowej VAT. Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na rzecz firmy X za wykonane przez nią etapy prac udokumentowane protokołami odbioru i fakturami zaliczkowymi, będące przedmiotem umowy? więcej »
  • 31-10-2014Obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji, gdy zaliczka oraz dostawa, na poczet której wpłacono tą zaliczkę dokonane są w tym samym miesiącu i do transakcji zostanie w ustawowym terminie wystawiona faktura rozliczeniowa, Spółka nie będzie zobowiązana do wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli faktura rozliczeniowa będzie zawierać również informacje o otrzymanej zaliczce (w zakresie otrzymanej kwoty zapłaty, kwoty podatku, daty i kwoty otrzymanej zaliczki)? więcej »
  • 28-01-2014Podatki 2014: Obowiązek podatkowy w VAT od zaliczek
    Przykład: Spółka XYZ z siedzibą w Bydgoszczy kupiła od Spółki ZYX z siedzibą w Poznaniu rolki do bram przesuwnych. Spółka XYZ uiściła na konto Spółki ZYX 3 stycznia 2014 r. zaliczkę w wysokości 35% całkowitej wartości transakcji (co zostało udokumentowane fakturą z 14 stycznia 2014 r.), a 5 lutego 2014 r. wpłaciła pozostałą część należności, co również zostało udokumentowane fakturą (z 15 marca 2014 r.). Dostawa rolek miała jednak miejsce dzień wcześniej, tj. 4 lutego 2014 r. Kiedy w świetle nowo obowiązujących przepisów Spółka ZYX powinna rozpoznać obowiązek podatkowy dla tej transakcji? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »