Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » dostawa ciągła

  • 17-08-2020Faktura zbiorcza dokumentująca dostawy towarów
    Na porządku dziennym praktyki gospodarczej są sytuacje gdy sprzedawca regularnie dokonuje dostaw na rzecz tego samego kontrahenta. Przedmiotem świadczenia mogą być takie same towary lub też nie. Dla istoty zawieranych transakcji znaczenia to jednak nie ma. Ważne, że sprzedawca i nabywca są ci sami. Można w takim przypadku zadać pytanie czy dostawa taka nie może zostać uznana za sprzedaż towarów o charakterze ciągłym, rozliczaną w okresach rozliczeniowych? więcej »
  • 10-07-2019NSA. Dostawca może rozliczyć wiele dostaw na jednej fakturze
    Tezy:  Za dostawę świadczoną w sposób ciągły, o której mowa w art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, należy uznać ciąg kolejnych świadczeń (dostaw), stanowiących realizację przyjętego zobowiązania do dokonania szeregu dostaw częściowych określonych towarów, objętych jednym stosunkiem zobowiązaniowym, ze z góry założoną powtarzalnością świadczeń (dostaw) i ustalonymi okresami ich rozliczeń lub terminami płatności;  Dostawę świadczoną zgodnie z art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ww. ustawy w sposób ciągły, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną (co oznacza moment powstania obowiązku podatkowego) z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej dostawy. więcej »
  • 01-04-2019Dostawa ciągła czy powtarzające się świadczenia z punktu widzenia VAT
    Dla przedsiębiorców możliwość rozliczania VAT od jednej dostawy w okresie rozliczeniowym lub wielu w ciągu tego okresu sprawia dużą różnicę. Łatwiej i taniej wystawić jest jedną fakturę za określony z kontrahentem okres rozliczeniowy niż wystawiać ich wiele. Uproszczenie takie jest szczególnie odczuwalne gdy strony uzgodniły, iż cenę za dostarczony towar ustalają w obcej walucie i zachodzi konieczność przeliczania jej kursu na polskie złote przy każdej pojedynczej dostawie. Gdy jest jedna operacja handlowa w umówionym okresie rozliczeniowym wystarczy jedno przeliczenie. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »