Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » czynności podatek od towarów i usług

  • 09-11-2018Przedsięwzięcia wykonywane przez konsorcja - jak dokumentować wzajemne rozliczenia
    Konsorcjum jest organizacją zrzeszającą kilka podmiotów gospodarczych na określony czas, w konkretnym celu. Konsorcjum nie jest jednak podmiotem gospodarczym, nie posiada osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej, nie musi być rejestrowane, ani mieć odrębnej nazwy czy też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są, co do zasady, niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli w działaniach niezwiązanych z konsorcjum), a w działaniach związanych z konsorcjum, realizują wspólne przedsięwzięcie objęte porozumieniem. więcej »
  • 18-04-2014Bony towarowe a VAT
    Często zdarza się, że w celu zwiększenia sprzedaży podmioty gospodarcze mające sieć punktów sprzedaży dokonują sprzedaży bonów towarowych, tj. dokumentów na okaziciela o określonej wartości nominalnej, uprawniających do bezgotówkowego zakupu towarów w tych punktach. Nabywcami takich bonów są najczęściej osoby fizyczne, które nabywają przedmiotowe bony poprzez zapłatę ich ceny nominalnej. Czy na płaszczyźnie VAT sprzedaż takich bonów, uprawniających do bezgotówkowego zakupu towarów, i otrzymanie zapłaty nie powodują powstania obowiązku podatkowego? więcej »
  • 11-04-2014Skrócenie czasu najmu a podatek VAT
    Otrzymane przez podatnika świadczenie z tytułu wyrażenia zgody na wcześniejsze zerwanie umowy, np. najmu, stanowi świadczenie opodatkowane VAT – bez względu na to, jaką nazwę nadamy takiemu świadczeniu (najczęściej jest to „odszkodowanie”). Takie odszkodowanie otrzymane przez wynajmującego czy też generalnie przez usługobiorcę jest ściśle związane z uzyskaniem korzyści w postaci zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, co stanowi wykonanie świadczenia. Zatem istnieje związek między wypłatą należności a świadczeniem wzajemnym. więcej »
  • 11-07-2013Nabycie wierzytelności a VAT
    Pytanie podatnika: Czy wstąpienie w stosunek subrogacji i wejście przez Spółkę w prawa wierzyciela na podstawie art. 518 § 1 pkt 3 Kodeksu cywilnego, nie jest usługą, a tym samym pozostaje czynnością poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »