Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » część wspólna

  • 26-07-2021NSA: Opodatkowanie części wspólnych budynku wykorzystywanego dla celów mieszanych
    W prezentowanym dzisiaj i istotnym dla właścicieli nieruchomości orzeczeniu NSA rozpatrywany był problem opodatkowania podatkiem od nieruchomości części wspólnych budynku, w którym właściciele mają swoje biuro, ale jednocześnie znajdują się tam lokale mieszkalne, zajęte dla tych celów. Problem powstał na tle opodatkowania części wspólnych, które wykorzystywane są wyłącznie dla celów mieszkaniowych. NSA po rozpatrzeniu sprawy sformułował tezę następującą: więcej »
  • 20-05-2021NSA. Firmowy lokal użytkowy: Jaka stawka podatku od części wspólnych?
    Mając na względzie treść art. 1a ust. 1 pkt 3 oraz art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych okoliczność, że udział w częściach wspólnych budynku przynależny przedsiębiorcy z racji posiadania tytułu własności lokalu użytkowego nie przesądza, że te przynależności muszą być opodatkowane według tej samej stawki podatku co lokal użytkowy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 04-04-2017NSA. Podatek od nieruchomości i współwłasność
    Do powstania współwłasności części wspólnej nieruchomości w rozumieniu art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dochodzi dopiero wtedy, gdy lokale z własnością których wiąże się udział w nieruchomości wspólnej znajdują się we własności co najmniej dwóch podmiotów. W przypadku, gdy wszystkie lokale znajdują się we własności tego samego podmiotu, nie dochodzi do powstania współwłasności części wspólnej nieruchomości, a w konsekwencji nie będzie miał zastosowania art. 3 ust. 5 ww. ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 20-08-2012Nakłady inwestycyjne na modernizację części wspólnych budynku
    Skoro udziały w częściach wspólnych budynku oraz udziały w gruncie są ściśle związane z lokalem, przez co stanowią części składowe lokalu będącego odrębną własnością, to ich wartość wraz z wartością lokalu stanowi zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o p.d.o.p. wartość początkową środka trwałego. W takim przypadku po myśli art. 16g ust. 13 ustawy o p.d.o.p. nakłady inwestycyjne poniesione na modernizację części wspólnych (ocieplenie ścian), podnoszą według wielkości udziału wartość początkową środków trwałych w postaci wyodrębnionych lokali. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »