Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Budynek wybudowany na cudzym gruncie

  • 23-04-2013Inwestycja w obcym środku trwałym a budowa na cudzym gruncie
    Spółka dzierżawi majątek, w tym grunty. Na ich części planuje realizację inwestycji, która polegać będzie na remoncie dzierżawionego budynku, a także na wzniesieniu nowego budynku. Będzie to związane z inwestycją w obcym środku trwałym. Jaki jest podatkowo właściwy sposób rozliczenia planowanych inwestycji? więcej »
  • 11-02-2013Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie
    Z uzasadnienia: Przedmiotem odpisu amortyzacyjnego mogą być środki trwałe, których cechy określono w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Muszą być m.in. kompletne, zdatne do użytku oraz stanowić własność podatnika. Jeżeli któryś z powyższych warunków nie jest spełniony, podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisu z tytułu zużycia środka trwałego. W art. 22a ust. 2 ww. ustawy, w drodze wyjątku, rozszerzono na potrzeby amortyzacji definicję środka trwałego o budynki wybudowane na cudzym gruncie - czyli w świetle prawa cywilnego niebędące własnością podatnika. W powyższym rozwiązaniu wyłączono tym samym przesłankę własności, co nie zmienia faktu, że środek trwały wciąż musi być kompletny i zdatny do użytku. więcej »
  • 01-06-2011Kiedy środek trwały jest kompletny i zdatny do użytku
    Jeśli budynek hali produkcyjnej jest inwestycją niezakończoną, a obiekt ten nie został dopuszczony w całości czy też w części do użytkowania zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, wówczas do czasu wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie bądź innego dokumentu potwierdzającego prawo do użytkowania przez uprawniony organ, obiekt zakładu produkcyjnego nie mógł być, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zaliczony przez podatnika do środków trwałych i tym samym nie mógł być amortyzowany na podstawie art. 22a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. więcej »
  • 02-06-2010VAT: Sprzedaż budynku wybudowanego na cudzym gruncie
    Pytanie podatnika: W październiku 2002 r. Wnioskodawca oddał do użytkowania wytworzony we własnym zakresie budynek stacji dializ posadowiony na cudzym (dzierżawionym) gruncie należącym do szpitala. Czy do sprzedaży opisanego budynku Wnioskodawca może zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 pkt 10 i czy w związku ze sprzedażą winien skorygować VAT naliczony, o który obniżył VAT należny w okresie budowy proporcjonalnie do okresu jaki pozostał do upływu 10 lat? Czy też sprzedaży tej nie należy uznać za dostawę towaru, lecz za usługę polegającą na sprzedaży nakładów i opodatkować 22% stawką VAT? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »