Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja maszyny biurowe

  • 10.05.2021Firma w domu: Amortyzacja możliwa także przy płatnościach bez split payment
    Przedsiębiorca, po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytku, może zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej poprzez odpisy amortyzacyjne tę część wydatków, która została przeznaczona na budowę pomieszczenia biurowego w domu, a za które faktury zostały opłacone z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności mimo, że przewyższają wartość 15 000 zł brutto i obejmują usługi, które są zawarte w załączniku nr 15 ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.
  • 27.08.2018Amortyzacja budynku oddanego częściowo do użytku
    Pytanie: Czy po otrzymaniu pisma od Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z dnia 16 grudnia 2015 r. niezgłaszającego sprzeciwu do przystąpienia do użytkowania Spółka mogła przyjąć budynek mieszkalny jednorodzinny z częścią gospodarczo-magazynową do użytkowania w prowadzonej działalności gospodarczej, wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację poczynając od 1 stycznia 2016 r.?
  • 29.07.2015Amortyzacja nieruchomości nabytej w drodze umowy darowizny
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma nieruchomość w drodze darowizny, bądź w ramach darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie mógł wprowadzić budynek na niej posadowiony do prowadzonej przez siebie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej, równej wartości rynkowej, określonej na podstawie wyceny, przeprowadzonej przez niezależnego biegłego rzeczoznawcę i wykazanej w umowie darowizny, a następnie będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tak ustalonej wartości budynku, które to odpisy będą pomniejszać przychód Wnioskodawcy, osiągnięty z tytułu prowadzonej przez Niego jednoosobowej działalności gospodarczej, jako koszty uzyskania przychodów?
  • 07.01.2013Zmiana indywidualnej stawki amortyzacyjnej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca do amortyzacji nieruchomości stosuje metodę wynikającą z art. 22j ust. 1 pkt 4, tj. metodę indywidualnych stawek nie wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Czy podatnik ma prawo do obniżenia zastosowanej stawki amortyzacyjnej? Czy w przypadku możliwości obniżenia stawki amortyzacyjnej podatnik będzie miał możliwość jej późniejszego podwyższenia do pierwotnego poziomu, zastosowanego w okresie wcześniejszym?
  • 07.10.2011Amortyzacja budynku według indywidualnych stawek
    Jeśli podatnik dysponuje dokumentacją potwierdzającą fakt, że dane budynki można uznać za ulepszone lub używane oraz potwierdzającą okres ich używania i charakter w jakim były wykorzystywane, jest on uprawniony do zastosowania w stosunku do przedmiotowych obiektów indywidualnych stawek amortyzacyjnych – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 września 2011 r. nr IPPB5/423-621/11-4/RS.