Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Sprzedaż nieruchomości

  • 14-06-2021VAT przy sprzedaży przez osobę fizyczną własnej nieruchomości
    Nie istnieje uniwersalny model umożliwiający stwierdzenie, iż taka transakcja dotycząca nieruchomości podlega VAT a inna nie. Jest to spowodowane faktem, iż w przypadku osób fizycznych może mieć miejsce (i często ma) przepływ z majątku firmowego do prywatnego. Raz jest on wykorzystywany w działalności profesjonalnej innym razem do celów prywatnych. I jest to zależne jedynie od woli właściciela nieruchomości. Ażeby zagadnienie stało się jeszcze bardziej skomplikowane, dla posiadania statusu podatnika VAT nie jest konieczne dopełnianie jakichkolwiek warunków formalnych. więcej »
  • 28-05-2021Kiedy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia z VAT
    Podatnik wraz z żoną kupił nieruchomość, zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Nieruchomość została zakupiona z przeznaczeniem do działalności gospodarczej. Żona podatnika zawiesiła jednak działalność, natomiast podatnik w ramach prowadzonej działalności wydzierżawił część gruntu, należącego do zakupionej nieruchomości. W chwili obecnej podatnik planuje sprzedaż zakupionej nieruchomości. Czy przy sprzedaży ww. nieruchomości podatnik będzie korzystał ze zwolnienia wynikającego z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT? więcej »
  • 25-05-2021Domek na działce ROD nie może być wydatkiem mieszkaniowym
    Czy w związku z przeznaczeniem środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania własnościowego w budynku wielorodzinnym, które podatniczka przeznaczyła na zakup, rozbudowę, remont i adaptację domu letniskowo/rekreacyjnego - całorocznego na działce ROD, w którym zamieszkuje i jest zameldowana na pobyt stały podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 14-05-2021NSA. Koszty przy sprzedaży przekształconego mieszkania
    Do kosztów nabycia sprzedawanego prawa do lokalu zaliczane są wyłącznie udokumentowane koszty jej nabycia, a więc koszty (wydatki) poniesione na nabycie, ale zapłacone. W rezultacie kosztami takimi nie może być wartość umorzonych kwot wskazanych w umowie ze spółdzielnią, a tylko kwoty faktycznie spłacone na rzecz spółdzielni - wkład i spłacony kredyt wraz z odsetkami. Kosztami takimi nie może być również zwaloryzowana wartość rynkowa lokalu w dacie przekształcenia prawa lokatorskiego w prawo własnościowe, skoro podatnik takiej wartości lokalu nigdy nie zapłacił jako udokumentowanych kosztów nabycia. więcej »
  • 13-05-2021WSA. Sprzedaż nieruchomości: Ewidencja ŚT przesądza o źródle przychodu
    W doktrynie prawa oraz orzecznictwie sądów administracyjnych zgodnie podkreśla się, że przychodem zaliczonym do przychodu z działalności gospodarczej jest przychód ze zbycia środków trwałych, "podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych", a więc niezależnie od tego czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził te składniki do tej ewidencji. Oznacza to, że o tym czy spełniona jest ta przesłanka nie decyduje sam podatnik wpisując lub nie wpisując środek trwały do ewidencji ale obiektywna okoliczność, czy środek trwały podlega ujęciu w tej ewidencji czy też nie podlega. więcej »
  • 12-05-2021PIT: Wydatki na mieszkanie małżonka przed rozszerzeniem wspólności majątkowej
    Włączenie do majątku wspólnego nieruchomości lub prawa majątkowego wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego małżonka nie stanowi nabycia tej nieruchomości lub prawa w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za datę nabycia nieruchomości, która stanowiła wcześniej majątek odrębny małżonka, należy przyjąć dzień, w którym małżonek nabył tę nieruchomość do majątku odrębnego. Zatem, wydatki na zakup oraz wykończenie mieszkania dokonane przed rozszerzeniem wspólności majątkowej małżonków stanowią wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy. więcej »
  • 04-05-2021Najem nie wyklucza ulgi mieszkaniowej
    Czy podatnik skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z przeznaczeniem środków pochodzących ze zbycia udziałów w prawie własności dwóch lokali mieszkalnych, nabytych w drodze dziedziczenia po zmarłej matce, na nabycie od dewelopera nowego lokalu mieszkalnego, docelowo na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jedynie tymczasowo z przeznaczeniem na wynajem? więcej »
  • 26-04-2021NSA. Sprzedaż działki z jedną ścianą budynku zwolniona z VAT
    Dostawa terenu, w trybie sprzedaży uregulowanej w art. 37 ust. 2 pkt 6 lub art. 209a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, który nie jest przeznaczony pod zabudowę (zgodnie z planem albo decyzją) i na którym znajdują się jedynie pewne elementy przynależne do budynku usytuowanego na nieruchomości sąsiedniej, takie jak schody, ganki, werandy, ściany lub części tychże elementów, nie pełniące przy tym samoistnych znaczeniowo i odrębnych funkcji budowlanych, lecz generalnie służące użytkowo temu budynkowi jako całości, stanowi dostawę gruntu niezabudowanego objętą zwolnieniem od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 12-04-2021Sprzedaż nieruchomości: Usługi własnej firmy jako wydatek mieszkaniowy
    Faktury wystawione przez firmę podatnika nie dokumentują rzeczywistego wydatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości na jego własne cele mieszkaniowe. Nie ma tu przesunięcia środków z majątku podatnika do majątku innego podmiotu, a zatem trudno mówić o wydatkowaniu przychodu na własne cele mieszkaniowe. Ustawa o PIT nie dopuszcza do sytuacji, aby z tzw. ulgi mieszkaniowej mógł skorzystać podatnik, który sam sobie wybuduje budynek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 09-04-2021WSA. Ulga mieszkaniowa: Wydatki na nieruchomość małżonka bez zwolnienia z PIT
    Spłata kapitału i odsetek kredytu zaciągniętego na budowę domu oraz zakup materiałów budowlanych na remont domu mieszkalnego położonego na gruncie należącym do odrębnego majątku małżonka, a więc na cudzym gruncie, nie jest realizacją własnego celu mieszkaniowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »