Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » przelew

  • 12-10-2018System split payment wymaga uproszczeń?
    Jeśli rząd chce wprowadzić obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment), to system ten musi zostać uproszczony – oceniają eksperci firmy doradczej PwC. Ministerstwo Finansów wystąpiło już do Unii Europejskiej o zgodę na wprowadzenie obowiązkowego split payment, ale sprawa ta nie jest na razie rozstrzygnięta. więcej »
  • 09-08-2017Wynagrodzenie wypłacane przelewem a przychód i koszt podatkowy
    Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.  więcej »
  • 30-06-2017WSA. Wpłata na konto darowizny w gotówce od rodzica a zwolnienie z podatku
    Z uzasadnienia: Skoro, poza wszelką wątpliwością pozostaje fakt, że skarżąca otrzymała darowiznę środków pieniężnych, co wynika zarówno z dokumentów bankowych (tytuł wpłaty darowizna od ojca) jak i zgłoszenia otrzymania darowizny do urzędu skarbowego, to sama okoliczność przekazania tych środków do rąk własnych obdarowanej oraz jej własna wpłata na rachunek bankowy, nie jest wystarczająca do zakwestionowania prawa do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. więcej »
  • 24-05-2017Będzie łatwiej odzyskać środki z błędnego przelewu
    Do polskiego prawa wprowadzone zostaną dodatkowe przepisy, które pozwolą na odzyskanie kwoty transakcji płatniczej wykonanej z użyciem błędnego numeru rachunku płatniczego – wynika z prezydenckiego projektu nowelizacji. Jak wskazują autorzy projektu, obecnie w niektórych sytuacjach odwrócenie błędnego przelewu jest w praktyce właściwie niemożliwe. więcej »
  • 13-04-2017Liczba transakcji a nowy limit płatności gotówkowych
    Od stycznia 2017 r. obowiązują nowe zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Chodzi o dokonywanie płatności za towary lub usługi w formie gotówki. Wszelkie płatności przewyższające kwotę 15 tys. zł muszą być dokonywane przelewem. Sprawdźmy, jak w praktyce należy stosować nowe regulacje. więcej »
  • 15-02-2017Darowizna pieniędzy w ratach a prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
    Pytanie podatnika: Czy w związku z okresem wykonywania umowy darowizny przez trzy lata Wnioskodawczyni spełnia warunki przewidziane w art. 4a ust. 4 pkt 2 oraz art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn i nie ciąży na niej obowiązek składania zgłoszenia do urzędu skarbowego przy każdej następnej transzy wpłaty? więcej »
  • 15-02-2017Kogo dotyczy limit płatności gotówkowych?
    Interpelacja nr 9278 w sprawie limitów płatności gotówkowych więcej »
  • 20-01-2017Podatki 2017: MF stawia na split payment
    Resort finansów zamierza pracować nad wdrożeniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Przypuszczalnie płatności firm za faktury byłyby w efekcie dzielone na kwotę netto oraz kwotę VAT, a następnie wpłacane na różne rachunki – sprzedawca otrzymałby wtedy kwotę netto, a kwoty dotyczące podatku VAT pozostawałyby pod kontrolą skarbówki. Według ekspertów Business Centre Club, takie rozwiązanie byłoby najprawdopodobniej niekorzystne dla przedsiębiorców. więcej »
  • 27-10-2016Limit płatności gotówką skomplikuje podatkowe rozliczenia barterów?
    Interpelacja nr 6794 do ministra finansów w sprawie rozliczeń barterowych więcej »
  • 21-07-2016Kto płaci podatek od darowizny, a komu przysługuje zwolnienie?
    Zgodnie z ogólnymi zasadami otrzymanie darowizny wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Przepisy podatkowe wprowadzają jednak zwolnienie z opodatkowania darowizn dokonywanych w kręgu najbliższej rodziny. Aby nie płacić podatku, trzeba zgłosić otrzymanie darowizny do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »