Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Mechanizm podzielonej płatności MPP (split payment)

  • 24-05-2022Wysłanie przez urząd skarbowy zwrotu VAT na konto bez podzielonej płatności
    Urząd skarbowy zwrócił zwrot VAT na rachunek bankowy, ale bank odesłał przelew. Jako powód podał to, że przedsiębiorca nie ma w tym banku rachunku w podzielonej płatności. Czy działanie banku jest poprawne? Jak w takiej sytuacji bank powinien postąpić? Czy urząd skarbowy może wysłać zwrot VAT na konto bez podzielonej płatności? więcej »
  • 10-02-2022WSA. Faktury błędnie oznaczone MPP w ewidencji VAT
    Zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego to przedsiębiorca ma dokonać, zamiast sprzedającego, kwalifikacji transakcji pod względem jej przedmiotu, tj. zaliczenia towaru do grupy towarów enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług, rozpoznania wielkości obrotu brutto - powyżej 15 000,00 zł oraz dokonania oceny czy sprzedający prawidłowo lub nie oznaczył transakcję poprzez zawarcie w treści faktury oznaczenia MPP - mechanizm podzielonej płatności. Jednocześnie organ nie wskazał w treści interpretacji przepisów, które nakładałyby na odbiorcę faktury takich obowiązków - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. więcej »
  • 17-12-2021Zwrot wpłaconej kwoty i ponowny przelew w MPP a koszty uzyskania przychodów
    Ponowny przelew zapłaty należności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności doprowadzi do rozliczenia przez kontrahenta całej kwoty podatku wynikającej z faktury i w konsekwencji spowoduje osiągnięcie głównego celu wprowadzenia przepisów dotyczących MPP, tj. zapobieganie próbom wyłudzenia VAT. Tym samym nie znajdzie zastosowania wyłączenie z kosztów na podstawie art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy CIT. więcej »
  • 04-11-2021Oznaczenie MPP na fakturach zaliczkowych
    Faktur zaliczkowych za rozliczenie wadium na poczet towaru występującego w załączniku nr 15 do ustawy - na kwotę niższą niż 15 000 zł brutto (zgodnie z kwotą wniesionego wadium przekształconego w zaliczkę), nie należy oznaczać wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”. Właściwym jest również nie oznaczanie faktur zaliczkowych wyrazami „mechanizm podzielonej płatności” w przypadku, w którym wartość każdej z faktur nie przekracza 15 000 zł brutto - pomimo, że dotyczą zaliczki na poczet towaru z załącznika nr 15 do ustawy. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 08-06-2021Mechanizm podzielonej płatności (MPP) a JPK_VAT z deklaracją
    Oznaczenie MPP w nowym JPK_VAT, składanym za okresy od 1 października 2020 r., dotyczy wyłącznie transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Dotyczy to faktur sprzedażowych (wystawianych) jak i zakupowych (otrzymanych od kontrahenta) niezależnie od tego czy na danej fakturze znajduje się wskazana adnotacja i niezależnie czy obowiązek podzielonej płatności dotyczy wszystkich czy tylko części pozycji na tej fakturze. Co oznacza, że w sytuacji gdy transakcja podlega obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności, nawet pomimo braku stosownego oznaczenia na fakturze, należy stosować do niej oznaczenie MPP. więcej »
  • 10-05-2021Firma w domu: Amortyzacja możliwa także przy płatnościach bez split payment
    Przedsiębiorca, po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytku, może zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej poprzez odpisy amortyzacyjne tę część wydatków, która została przeznaczona na budowę pomieszczenia biurowego w domu, a za które faktury zostały opłacone z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności mimo, że przewyższają wartość 15 000 zł brutto i obejmują usługi, które są zawarte w załączniku nr 15 ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 27-04-2021MF o zmienionych rozwiązaniach w zakresie mechanizmu podzielonej płatności
    1. Bezpośrednie odesłanie do kwoty.  Celem uproszczenia ustalenia czy dana faktura z uwagi na wartość brutto podlega obligatoryjnej formie mechanizmu podzielonej płatności zrezygnowano z odesłania do kwoty określonej w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162). W miejsce tego odesłania wskazana została bezpośrednio kwota 15 000 zł (brutto) faktury.  Ważne!  Wprowadzona zmiana nie wpłynęła na limit, od którego mechanizm podzielonej płatności staje się obowiązkowy. Podzielona płatność tak jak obecnie, będzie musiała być zastosowana, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:  przedmiotem transakcji są towary lub usługi wskazane w załączniku nr 15, oraz  kwota należności brutto wykazana na fakturze dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług z załącznika nr 15 przekracza 15 000 zł,  czynność jest dokonywana na rzecz podatnika. więcej »
  • 15-04-2021Usługi naprawy pojazdów - uznanie za kompleksowość, MPP i GTU
    Skoro mamy do czynienia z kompleksowym świadczeniem usług (naprawą i serwisem pojazdów) w skład których wchodzą usługi pomocnicze wymienione w pkt a-f lub części wymienione w załączniku nr 15 do ustawy VAT, to w części ewidencyjnej pliku JPK_V7M spółka nie powinna wskazywać kodów GTU poszczególnych usług i oznaczenia MPP. Tak uznał Dyrektor IS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 08-04-2021Split payment przy dostawie towaru partiami
    W przypadku gdy wystawione faktury dokumentują sprzedaż towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, w których kwota należności ogółem będzie stanowić kwotę poniżej 15 000 zł brutto, faktury te nie muszą zawierać wyrazu „mechanizm podzielonej płatności”. Bez znaczenia pozostaje kwota, na jaką zostaną zawarte poszczególne umowy z kontrahentami. Przepisy jednoznacznie odnoszą się do wartości faktury. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 01-04-2021Oznaczenie MPP w ewidencji sprzedaży i zakupu VAT
    Oznaczenie MPP dotyczy wyłącznie transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności, zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupu. Oznacza to, że w ewidencji JPK_VAT kod ,,MPP” powinien zostać wpisany wyłącznie w przypadku transakcji z obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielnej płatności. Przedsiębiorcy, którzy dobrowolnie ten mechanizm stosują oraz ci, którzy w celu uniknięcia konieczności analizowania każdej z wystawianych faktur, adnotację o mechanizmie MPP umieszczają na każdej fakturze - nie mają możliwości stosowania takiej metodyki oznaczania faktur w ewidencji JPK_VAT. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »