INDEKS TEMATYCZNY » mąż

  • 12-10-2015
    Jak opodatkować dziedziczenie części mieszkania przez małżonka?
    Z uzasadnienia: Zdaniem Sądu, nie jest trafne stanowisko organu, że odpłatne zbycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, w udziale stanowiącym ½ części tego prawa nabytym w drodze dziedziczenia po zmarłym mężu, stanowi źródło przychodu podatkowego. (…) Oceny tej nie zmienia konieczność opodatkowania nabycia spadku podatkiem od spadków i darowizn, która to danina publicznoprawna jest przedmiotem odrębnej regulacji, według określonych w niej kryteriów i zasad. więcej »
  • 24-09-2015
    Data nabycia nieruchomości w spadku a PIT. Ważny wyrok dla małżonków
    Z uzasadnienia: Skoro, z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które skarżący oraz – odrębnie – jego żona posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f., biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Naczelny Sąd Administracyjny podzielił powyższy pogląd w wyroku z dnia 5 maja 2015 roku (sygn. akt II FSK 2342/14). więcej »
  • 25-06-2015
    Darowizna od brata. Z podatkiem czy bez?
    Otrzymanie darowizny – co do zasady – wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Darowizny od najbliższej rodziny np. od brata mogą jednak być zwolnione z podatku. A co jeśli brat ma żonę i darowizna pochodzi z ich wspólnego majątku? Sprawdźmy. więcej »
  • 19-02-2015
    Zniesienie małżeńskiej wspólności majątkowej. Skutki podatkowe
    Pytanie podatnika: Jakie są skutki podatkowe sądowego zniesienia małżeńskiej wspólności majątkowej z datą wsteczną? więcej »
  • 30-10-2014
    Wynagrodzenie członków rodziny a koszty uzyskania przychodów
    Przedsiębiorcy dość często współpracują z członkami rodzin. Zatrudniają żony, mężów, dzieci. W jaki sposób należy rozliczać ich wynagrodzenie? Czy kwoty wypłacone rodzinie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy? więcej »
  • 28-04-2014
    Roczny PIT. Łączne opodatkowanie małżonków. Wyrok NSA
    Z uzasadnienia: Choć w przypadku, o którym stanowi art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. dochodzi do łącznego opodatkowania, uwzględniającego sumę dochodów małżonków, to jednak ustalenie przychodu, kosztów uzyskania, a w konsekwencji – i dochodu następuje odrębnie w stosunku do każdego z nich. Nie dopuścił się wobec tego błędu sąd administracyjny pierwszej instancji przyjmując obowiązywanie zasady odrębnej odpowiedzialności każdego z małżonków – podatników. więcej »
  • 17-03-2014
    PIT roczny. Wspólne rozliczenie razem z małżonkiem lub małżonką
    Pytanie podatnika: Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca może skorzystać z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych przez Niego i Jego małżonkę w 2013 r. na zasadach, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 24-07-2012
    Praca członków rodziny, dzieci, męża i żony a koszty uzyskania przychodów
    Przedsiębiorcy dość często współpracują z członkami swoich rodzin. Zatrudniają żony, mężów, dzieci. Sprawdźmy, w jaki sposób rozliczać ich wynagrodzenie. Czy kwoty wypłacone rodzinie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

24.05.2024

Szkolenie on-line: Ceny transferowe i dokumentacja podatkowa w 2024 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
27.05.2024

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
28.05.2024

Szkolenie on-line: Estoński CIT - zasady, korzyści oraz pułapki

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
04.06.2024

Szkolenie on-line: Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
05.06.2024

Szkolenie on-line: Podatek u źródła (WHT) z uwzględnieniem najnowszego projektu objaśnień

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY