Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Marża

  • 02-09-2014Opodatkowanie VAT usług turystyki
    Od dnia 1 stycznia 2014 r. stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35 i 1027), w przypadku usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi. więcej »
  • 17-01-2014Podatki 2014: Podstawa opodatkowania w VAT
    Od 1 stycznia br. zaczęło obowiązywać wiele zmian w przepisach podatkowych. Do najważniejszych z nich można tu zaliczyć przede wszystkim te w zakresie rozliczeń VAT. Zmiany dotyczą bowiem momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania, odliczenia podatku naliczonego, czy zasad fakturowania. Dzisiaj zajmiemy się podstawą opodatkowania. więcej »
  • 18-06-2013VAT marża a kasa fiskalna
    Pytanie podatnika: Jak sprzedaż w systemie opodatkowania marży powinna być zaewidencjonowana w kasie rejestrującej? Czy można wolnej literze (E lub F) w kasie rejestrującej przyporządkować stawkę 0% i stosować ją wyłącznie do sprzedaży w systemie opodatkowania marży, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT? Czy stosowanie jednej litery w kasie rejestrującej do sprzedaży w systemie opodatkowania marży powinno być opisane przez serwisanta w książce serwisowej kasy rejestrującej? Jeśli konieczny jest taki wpis, to w którym miejscu książki serwisowej powinna być taka adnotacja? więcej »
  • 18-10-2012VAT marża przy odsprzedaży używanych samochodów osobowych
    Interpelacja nr 7946 do ministra finansów w sprawie zbadania zasadności i możliwości zmiany przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży przez autoryzowane salony samochodów osobowych zostawionych przez klientów w rozliczeniu, tj. przy zakupie nowego samochodu więcej »
  • 04-09-2012Kasy fiskalne: Ewidencjowanie sprzedaży w systemie VAT-marża
    W jaki sposób ewidencjonować na kasie rejestrującej dostawę towarów opodatkowanych w systemie VAT-marża? więcej »
  • 23-07-2012Import usług nabywanych przez biuro turystyczne
    Pytanie podatnika: Czy biuro turystyczne, rozliczające się w systemie VAT marża na podstawie art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, ma obowiązek rozpoznać import usług z tytułu nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty usług o charakterze turystycznym, takich jak: transportowe, hotelowe, gastronomiczne, kateringowe, przewodnickie, parkingowe, wejść do muzeów, teatrów, na cmentarze (nekropolie) i różne imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne (np. wieczory folklorystyczne, wejścia na basen itp.)? więcej »
  • 05-07-2012Zmiany w VAT 2013: Procedury szczególne
    Projektowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług w obrębie procedur szczególnych dotyczą przede wszystkim zwolnienia podmiotowego dla drobnych przedsiębiorców, a także procedury VAT marża w turystyce. Są to zmiany głównie o charakterze doprecyzowującym. Mają one na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych, w szczególności w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów unijnych. więcej »
  • 02-05-2012Opodatkowanie VAT marża usług turystyki
    Z uzasadnienia: Marża, o jakiej mowa w art. 119 ust. 2 ustawy o VAT, może w konkretnym przypadku przybrać postać wartości dodatniej bądź ujemnej. Z kolei podatek, stanowiący efekt operacji matematycznej, uwzględniającej podstawę opodatkowania (marżę ujemną) oraz właściwą stawkę podatkową, mimo że stanowi w konsekwencji wartość ujemną, to w myśl reguł prawa podatkowego nie jest możliwy do zaakceptowania. Zatem, wobec powstania ujemnej podstawy opodatkowania, podatek do zapłaty wyniesie 0 zł. więcej »
  • 17-04-2012Usługi turystyczne a opodatkowanie VAT
    Pytanie podatnika: Czy usługa, polegająca na organizowaniu wyjazdów na konferencje branżowe, świadczona na terenie Unii Europejskiej i poza nią na zlecenie polskiego podmiotu, może być w świetle ustawy o podatku od towarów i usług uznana za usługę, którą określa art. 119, objętą szczególną procedurą opodatkowania usług turystycznych, na udokumentowanie której wystawia się fakturę „VAT marża”? Jaką stawkę zastosować? więcej »
  • 02-11-2011VAT marża od sprzedaży samochodu nabytego od podatnika VAT
    Pytanie: Zajmuję się handlem samochodami używanymi. Niedawno kupiłem samochody osobowe od podatników VAT, którzy stosownie do § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedali je jako zwolnione z VAT, mimo, że przy ich zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Czy w stosunku do tych samochodów mam prawo zastosować procedurę VAT marża? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »