Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Marża

  • 02-10-2011Opodatkowanie marżą sprzedaży samochodów używanych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zajmuje się handlem samochodami używanymi. Prowadzona działalność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych, jak również są stosowane przepisy opodatkowania „VAT marża”. Zainteresowany zakupił samochody osobowe w celu odsprzedaży od podatników, którzy stosownie do § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. sprzedali jej jako zwolnione z VAT, mimo, że przy ich zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Czy w stosunku do przedmiotowych samochodów Wnioskodawca ma prawo zastosować procedurę VAT-marża? więcej »
  • 25-07-2011Sprzedaż numizmatów a powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w maju 2009 roku rozszerzył działalność o handel monetami numizmatycznymi srebrnymi. Przed pierwszą sprzedażą monet zarejestrował się w urzędzie skarbowym jako podatnik podatku VAT. Natomiast w grudniu 2010 roku podjął decyzję, iż nie będzie prowadził dalej działalności polegającej na handlu numizmatami. Czy istnieje możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli prowadzona była sprzedaż numizmatów opodatkowanych „VAT-marża”? więcej »
  • 21-07-2011Sprzedaż i zakup towarów rozliczanych w systemie VAT-marża
    Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionych towarów i usług, dotyczy jedynie przypadków nabycia towarów używanych, których dostawa podlegała opodatkowaniu w systemie marży. Nabywca towaru nie ma bowiem prawa do odliczenia VAT z tytułu opodatkowania marży – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 18 lutego 2011 r. nr ITPP1/443-1168/10/BK. więcej »
  • 08-07-2011VAT marża a sprzedaż samochodu nabytego od podatnika VAT
    W przypadku zakupu samochodu udokumentowanego fakturą VAT, na której wskazano, że dostawa ww. towaru korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy (sprzedaż towaru używanego), podatnik będzie miał prawo do zastosowania opodatkowania na zasadzie marży. Natomiast w sytuacji nabycia samochodu osobowego od podmiotu, który dokonał przy jego nabyciu odliczenia podatku naliczonego w części, a przy sprzedaży skorzystał ze zwolnienia na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, podatnikowi, przy jego dostawie nie będzie przysługiwało prawo do określenia podstawy opodatkowania metodą marży, w zaistniałej sytuacji należy opodatkować taką transakcję na zasadach ogólnych. więcej »
  • 05-07-2011Zaliczki w systemie VAT marża
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca otrzymał zamówienie na organizację zagranicznych wczasów dla grup pracowników. Umowa, którą chce on zawrzeć na realizację tego zlecenia, przewiduje wpłatę firmę zaliczki w wysokości 20% po podpisaniu umowy i dopłatę 80% w terminie do 30 dni przed wyjazdem, przelewami na rachunek bankowy. Czy Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury zaliczkowej? więcej »
  • 23-05-2011VAT: Konferencja nie jest wyjazdem wypoczynkowym
    Organizacja i obsługa konferencji nie jest "usługą turystyki", bowiem przyjmując słownikową definicję tego pojęcia, konferencja nie jest zorganizowanym wyjazdem wypoczynkowym. Oczywiście w ramach organizacji i obsługi konferencji mogą pojawić się pewne świadczenia o charakterze wypoczynkowym, jak np. rejs statkiem, czy też wycieczka krajoznawcza. Trzeba jednak ocenić, czy są to elementy wiodące w całej usłudze i co za tym idzie, czy mogą przesadzić o sklasyfikowaniu tej usługi, jako usługi turystyki. Chodzi tu o odpowiedź na pytanie, które ze świadczeń ma charakter zasadniczy, a które zaś poboczny, tj. jedynie towarzyszący świadczeniu zasadniczemu? W tym zakresie należy między innymi ocenić, czy świadczenie zasadnicze może być realizowane bez świadczenia pobocznego. Jeżeli bowiem świadczenie poboczne nie jest konieczne dla realizacji świadczenia zasadniczego, wówczas może być potraktowane jako odrębna usługa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. więcej »
  • 02-05-2011Opłata rejestracyjna nie jest częścią kwoty nabycia samochodu używanego
    Pytanie podatnika: Działalność Wnioskodawcy polega na zakupie używanych samochodów z Unii, tj. z Niemiec od osób fizycznych i odsprzedaży ich w kraju. Zarobek Zainteresowanego to różnica między nabyciem a sprzedażą. Jego zapytanie dotyczy obliczenia wysokości marży od której ma zapłacić podatek VAT, czyli czy do ceny zakupu można wliczyć koszty związane z wprowadzenia pojazdu do obrotu. Czy VAT jest naliczany od czystego zysku, czy od różnicy między ceną zakupu a sprzedaży? więcej »
  • 21-09-2010Ewidencja obrotów na kasie fiskalnej a obowiązek prowadzenia odrębnej ewidencji VAT
    Pytanie podatnika: Czy pomimo prowadzenia szczegółowej ewidencji całego obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT) muszę jeszcze prowadzić dodatkową, szczegółową ewidencję na mocy art. 109 ust. 3, pomimo że w kasie fiskalnej mam wprowadzony podział obrotu o którym mowa w art. 120 ust. 15 i mogę sporządzić deklarację podatkową? więcej »
  • 08-07-2010VAT marża: Sprzedaż samochodu osobowego nabytego jako towar zwolniony
    Pytanie podatnika: Czy planowana przez Spółkę dostawa samochodu osobowego, którego nabycie nastąpi na podstawie dostawy zwolnionej, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., może zostać opodatkowana z zastosowaniem procedury VAT marża? więcej »
  • 15-12-2009Sprzedaż samochodu jako towaru używanego
    Pytanie podatnika: Czy sprzedaż używanego środka trwałego na fakturze VAT-marża była prawidłowa, jeśli środek trwały został nabyty na umowę kupna-sprzedaży i jeśli przy jego zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »