INDEKS TEMATYCZNY » kontrahent zagraniczny

  • 29-01-2019
    Faktura bez NIP-UE a uznanie transakcji za WNT
    Pytanie: Spółka otrzymała fakturę VAT od unijnego zagranicznego kontrahenta bez wskazanego NIP-UE (kontrahent nie posłużył się nim przy dokonaniu transakcji). Czy Wnioskodawca powinien traktować tę transakcję jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wykazywać ją w deklaracji VAT-7, bez względu na fakt, że kontrahent unijny nie posłużył się NIP-UE przy dokonywaniu transakcji, co powoduje, iż Wnioskodawca nie może wykazywać tych transakcji w informacji podsumowującej VAT-UE? więcej »
  • 24-04-2018
    Certyfikat rezydencji w formie elektronicznej
    Pytanie: W ramach działalności Wnioskodawca wypłaca na rzecz podmiotów zagranicznych m.in. wynagrodzenie z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, np. za zakup usług. Wnioskodawca wypłacając należności, o których mowa w ww. przepisie jest zobowiązany, co do zasady, do poboru podatku „u źródła”. Wnioskodawca może zaniechać pobierania podatku lub pobierać podatek w niższej wysokości - pod warunkiem uzyskania certyfikatu rezydencji podatkowej kontrahenta. Czy certyfikaty rezydencji przesyłane są w formie elektronicznej (np. w pdf) są wystarczające? więcej »
  • 21-04-2017
    Limit płatności gotówkowych 2017. Ograniczenia dotyczą również transakcji zagranicznych?
    Pytanie: Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujących od 1 stycznia 2017 r., przedsiębiorca regulując całą należność wobec zagranicznego kontrahenta, wynikającą z transakcji zawartej poza terenem Polski gotówką, będzie miał prawo do zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, gdy wartość transakcji zawartej w walucie obcej, po przeliczeniu wynosić będzie powyżej 15 000 zł? więcej »
  • 29-11-2016
    Rozliczenie VAT przy najmie maszyny od kontrahenta zagranicznego
    W odniesieniu do usług najmu obowiązek podatkowy w VAT powstaje co do zasady z chwilą wystawienia faktury. Niemniej jednak reguła ta, z uwagi na przewidziane ustawowe wyłączenie, nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do usług najmu nabytych od przedsiębiorcy mającego siedzibę za granicą. więcej »
  • 30-08-2016
    Jak długo ważny jest certyfikat rezydencji?
    Certyfikatem rezydencji jest zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika. Przepisy nie określają jednak szczegółowych wymogów dotyczących tego dokumentu. Również umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie określają formy zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedziby. więcej »
  • 29-07-2015
    Kto nie walczy, nie wygrywa. Zwrot VAT z faktur od nieuczciwego kontrahenta jest możliwy
    Jak wynika z Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej, uchwalonego przez Ministerstwo Finansów na 2015 r., głównym przedmiotem kontroli prowadzonych przez organy podatkowe będą rozliczenia przedsiębiorców w zakresie podatku od towarów i usług. Szacuje się, że około 80% wszystkich planowanych kontroli będzie dotyczyć tego obszaru fiskalnego. W szczególności urzędnicy wezmą pod lupę te firmy, które prowadzą transgraniczne interesy na terenie Unii Europejskiej. więcej »
  • 08-04-2015
    Świadczenia o podobnym charakterze a podatek u źródła
    W przypadku dokonywania płatności na rzecz podmiotów zagranicznych należy pamiętać, że w określonych sytuacjach może powstać obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w Polsce (tzw. podatek u źródła). więcej »
  • 07-01-2015
    Podatki 2015: Certyfikat rezydencji podatkowej – zmiana przepisów
    Certyfikat rezydencji podatkowej jest jednym z najważniejszych dokumentów stosowanych dla celów podatków dochodowych w transakcjach międzynarodowych. Dokument ten pozwala na zastosowanie właściwej stawki podatku u źródła na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub polskich przepisów podatkowych. Jednakże brak precyzyjnych przepisów powoduje liczne problemy praktyczne. Jednym z takim problemów jest kwestia okresu ważności certyfikatu rezydencji. więcej »
  • 24-12-2014
    Rozliczenie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT
    Pytanie podatnika: Chcąc nabywać towary dla swojego zakładu od kontrahenta z kraju UE kontrahent poinformował Wnioskodawcę, że musi mieć VAT-UE żeby mógł dokonywać z nim transakcji. Po uzyskaniu VAT-UE Wnioskodawca dokonywał transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, otrzymywał od niego faktury. Czy Wnioskodawca powinien składać deklaracje VAT-8 i uiszczać VAT do urzędu skarbowego z tego typu transakcji, mimo iż nie przekroczył kwoty 50.000 zł i w tym okresie korzystał ze zwolnienia z VAT? więcej »
  • 08-07-2014
    Faktury wystawiane przez nabywcę
    Pytanie podatnika: Czy faktura wystawiona przez nabywcę w imieniu Wnioskodawcy dokonującego na rzecz tego nabywcy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów winna zostać wystawiona zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju dostawcy, tj. ustawą o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to czy faktura nie zawierająca sformułowania „samofakturowanie” lecz zawierająca inne równoznaczne sformułowanie w języku angielskim lub języku właściwym dla wystawcy faktury, przy założeniu posiadania wszystkich pozostałych elementów wymaganych przez ustawę o VAT, jest wystawiona w sposób prawidłowy? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

04.03.2024

Szkolenie online: Konsolidacja sprawozdań finansowych dla praktyków - 3-dniowe warsztaty

cena: 1640.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
04.03.2024

Szkolenie on-line: Obowiązek złożenia MDR-3 (schematy podatkowe) w terminie składania...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
06.03.2024

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty sporządzania rachunku przepływów pieniężnych (Cash-flow)

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.03.2024

Szkolenie on-line: Zamknięcie w podatku CIT za 2023 r. Sporządzenie noty podatkowej oraz...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.03.2024

Szkolenie on-line: Działalność gospodarcza osób inwestujących w nieruchomości

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY