Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Dowody wewnętrzne

  • 01-10-2018Podatki 2018: Zmiany w prowadzeniu PKPiR
    15 września br. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu ws. prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które przede wszystkim dostosowują przepisy rozporządzenia do zmian w ustawie o PIT, które weszły życie 1 stycznia 2018 r., a które uchylają obowiązek zawiadomienia o prowadzeniu PKPiR oraz o podpisaniu umowy z biurem rachunkowym na prowadzenie księgi. Ponadto, rozszerzony został katalog przesłanek uznania księgi za rzetelną. Pozostałe zmiany mają charakter porządkowy. Zmienione przepisy mają zastosowanie do dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2018 r. więcej »
  • 28-03-2018Zakup towarów w kosztach: Czy PZ może być dowodem księgowym?
    Pytanie: Czy wydatki na zakup zużytych turbosprężarek od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej spółka może dokumentować dowodem wewnętrznym: w omawianym przypadku są to dokumenty PZ (przyjęcie zewnętrzne) zawierające następujące dane: data i podpis osoby, która bezpośrednio dokonała wydatków, nazwę towaru, ilość, cenę jednostkową i wartość oraz potwierdzenie przyjęcia zapłaty? Czy tak udokumentowany wydatek będzie stanowił dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu (przy uwzględnieniu proporcji odpowiadającej udziałowi jego w zysku spółki)? więcej »
  • 29-06-2017Wydatki bez faktury w PKPiR
    Pytanie podatnika: Czy pomimo braku faktur dokumentujących zakup towarów handlowych, dokonane zakupy, udokumentowane opisami, sporządzonymi zgodnie z zapisem § 16 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wraz z dołączonymi do nich paragonami winny zostać zaewidencjonowane w kolumnie 10 PKPiR oraz mogą stanowić koszt  przez co prowadzona księga nie będzie uznana za nierzetelną? więcej »
  • 02-12-2016Dokumentowanie zakupu produktów rolnych dowodem wewnętrznym
    Interpelacja nr 7178 do ministra finansów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie sprzedaży produktów rolnych więcej »
  • 21-09-2016Wydatki udokumentowane dowodami wewnętrznymi w kosztach podatkowych
    Pytanie: Czy wydatek udokumentowany sporządzonym przez osobę dokonującą zakupu zastępczym dowodem wewnętrznym o nazwie „Dowód wewnętrzny” produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, który rezygnuje ze zwrotu VAT-u w zamian za otrzymanie gotówki w dniu dostarczenia towaru oraz podaje niezbędne dane - konieczne do sporządzenia dowodu księgowego, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu? Czy w sytuacjach, kiedy nie może pozyskać danych kontrahenta (osoby fizycznej nie prowadzącej działalności) w związku z czym w "Dowodzie wewnętrznym" sprzedająca strona będzie nazwana jako "klient detaliczny" ale bez danych, to czy taki dowód może być zaliczony do kosztów? więcej »
  • 11-03-2013Dokumentowanie zdarzeń gospodarczych w PKPiR
    Podstawowe regulacje dotyczące zasad prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zawarte są w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475, z późn. zm.). W myśl § 10 tego rozporządzenia w ciągu 20 dni od założenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy zobowiązani są do zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych oraz spółki partnerskiej zawiadomienie składa każdy ze wspólników naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania. więcej »
  • 19-12-2012Zagraniczne podróże służbowe przedsiębiorcy w kosztach firmy
    Pytanie: Czy diety z tytułu podróży zagranicznych przedsiębiorcy do wysokości diet ustalanych na podstawie przepisów rozporządzenia ws. podróży służbowej poza granicami kraju będą dla niego kosztem uzyskania przychodu? Czy prawidłowym dla celów dokumentacyjnych będzie ujęcie ww. kosztów w PKPiR na podstawie dowodu wewnętrznego sporządzonego na podstawie zestawienia diet wykazywanego po zakończeniu każdej podróży służbowej za granicą opatrzonego datą i podpisem, w którym będzie wskazana ilość dni spędzonych w danym państwie przemnożona przez kwotę diety naliczaną zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia? więcej »
  • 21-11-2012Dowód wewnętrzny jako potwierdzenie zakupu towaru
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca część towarów przeznaczonych do sprzedaży będzie nabywał w sklepach, gdzie jedynym dostępnym dowodem sprzedaży będzie paragon. Na podstawie otrzymanego paragonu będzie przygotowywał dowód wewnętrzny. Tak przygotowany dokument (wraz z paragonem, będącym jego załącznikiem) zostanie oznaczony numerem kolejnym i podpisany przez Wnioskodawcę. Czy tak sporządzony dowód wewnętrzny może zostać uznany za dowód księgowy? więcej »
  • 30-11-2011Diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej w PKPiR
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi w Polsce działalność gospodarczą w zakresie usług konstrukcyjnych, doradztwa technicznego. Zainteresowany usługi świadczy w Niemczech dla firmy z Niemiec, z którą podpisał umowę o współpracę. Firma, z którą podpisał umowę wskazuje miejsce świadczenia usług. Podróże z miejsca zamieszkania (Polska) do miejsca świadczenia usług (Niemcy) odbywają się samochodem prywatnym kilka razy w tygodniu. Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej? Czy podstawą do ujęcia kosztów diety w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest dowód wewnętrzny? więcej »
  • 08-11-2010KUP: Dokumentowanie wydatków wewnętrznym dowodem zastępczym
    Pytanie podatnika: Czy Spółka postąpi prawidłowo zaliczając do podatkowych kosztów rozliczanego okresu sprawozdawczego, wydatki na zakupione towary/usługi udokumentowane wewnętrznym dowodem zastępczym sporządzonym według oszacowanej przez Spółkę wartości? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »