INDEKS TEMATYCZNY » Dowód księgowy

  • 25-07-2013
    Ksero rachunku jako dowód księgowy
    Czy kserokopia rachunku dokumentującego zakup może być dowodem księgowym? więcej »
  • 22-07-2013
    Dowody księgowe w PKPiR. Polecenie wyjazdu służbowego
    Polecenie wyjazdu służbowego nie jest w ścisłym tego słowa znaczeniu dowodem księgowym. Jednak ma bardzo duże znaczenie dowodowe w powiązaniu z rozliczeniem wyjazdu, sporządzanym w formie dowodu wewnętrznego. więcej »
  • 22-05-2013
    PKPiR: KW jako dowód księgowy
    Pytanie: W ramach działalności zajmuję się demontażem pojazdów wycofanych z eksploatacji. W celu pozyskania samochodów zamierzam za niektóre z nich płacić klientom. Dokumentami potwierdzającymi dokonaną czynność będą: dowód zapłaty „Kasa wypłaci” oraz zaświadczenie o demontażu. Czy dokument KW będzie prawidłowym dokumentem dla opisanego zdarzenia gospodarczego i czy może on stanowić dowód księgowy uprawniający do zaliczenia wydatku jako kosztu w podatkowej księgę przychodów i rozchodów? więcej »
  • 11-03-2013
    Dokumentowanie zdarzeń gospodarczych w PKPiR
    Podstawowe regulacje dotyczące zasad prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zawarte są w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475, z późn. zm.). W myśl § 10 tego rozporządzenia w ciągu 20 dni od założenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy zobowiązani są do zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych oraz spółki partnerskiej zawiadomienie składa każdy ze wspólników naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania. więcej »
  • 06-03-2013
    Koszty uzyskania przychodów: Dokumentowanie wydatku zastępczym dowodem księgowym
    Pytanie podatnika: Czy wydatek udokumentowany sporządzonym zastępczym dowodem księgowym o nazwie dowód zakupu programów używanych można uznać za prawidłowo udokumentowany w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i zaliczyć do kosztów bezpośrednich? Czy w sytuacjach, kiedy Wnioskodawca nie może pozyskać danych kontrahenta (osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej) strona sprzedająca w dowodzie zakupu programów używanych może być określona jako „klient detaliczny”, a wydatek udokumentowany takim dowodem może być uznany za prawidłowo udokumentowany bezpośredni koszt uzyskania przychodu? więcej »
  • 06-02-2013
    Skan rachunku do umowy zlecenia jako dokument poniesienia kosztu
    Pytanie podatnika: Czy posiadanie przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych jedynie wydruku skanu rachunku wystawionego w związku z wykonaniem umowy zlecenia lub umowy o dzieło przez osobę fizyczną, nie wykonującą jej w ramach działalności gospodarczej, nie będącej również podatnikiem podatku od towarów i usług, stanowi samoistny powód nieuznania wydatku za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? więcej »
  • 21-11-2012
    Dowód wewnętrzny jako potwierdzenie zakupu towaru
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca część towarów przeznaczonych do sprzedaży będzie nabywał w sklepach, gdzie jedynym dostępnym dowodem sprzedaży będzie paragon. Na podstawie otrzymanego paragonu będzie przygotowywał dowód wewnętrzny. Tak przygotowany dokument (wraz z paragonem, będącym jego załącznikiem) zostanie oznaczony numerem kolejnym i podpisany przez Wnioskodawcę. Czy tak sporządzony dowód wewnętrzny może zostać uznany za dowód księgowy? więcej »
  • 24-10-2012
    Dokumentowanie nieodpłatnego nabycia towarów handlowych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca planuje rozpocząć działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży przywożonych z zagranicy używanych towarów domowego użytku (art. ogrodnicze, kosiarki spalinowe, rowery, artykuły wyposażenia domu - art. dekoracyjne), które nabywane byłyby nieodpłatnie na tzw. „wystawkach”, gdzie jest możliwość nabycia rzeczy porzuconych na chodnikach przez byłych właścicieli. Jak udokumentować operację nieodpłatnego nabycia porzuconego używanego towaru na tzw. wystawce poza granicami Polski? więcej »
  • 12-09-2012
    Przechowywanie ksiąg rachunkowych i dokumentów księgowych
    Przepisy ustawy o rachunkowości wskazują, że księgi rachunkowe, dowody księgowe, dokumenty inwentaryzacyjne i sprawozdania finansowe należy przechowywać w należyty sposób i chronić przed niedozwolonymi zmianami, nieupoważnionym rozpowszechnianiem, uszkodzeniem i zniszczeniem. więcej »
  • 22-02-2012
    Dokumentowanie zakupu towarów na aukcjach internetowych
    Pytanie: Jestem podatnikiem VAT i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach działalności gospodarczej zamierzam dokonywać zakupów oraz sprzedaży telefonów komórkowych i innych akcesoriów za pośrednictwem Internetu. Zakup ww. towarów odbywałby się poprzez licytację na aukcjach portali internetowych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zapłata za towar byłaby dokonywana przelewem na konto bankowe. Dowodami zakupu towaru byłyby wydruki z informacji z Internetu o wygranej aukcji. Czy ww. wydruki oraz bankowe potwierdzenie zapłaty za towar będą podstawą do zaliczenia wydatków z tytułu zakupu do kosztów? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

19.06.2024

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
21.06.2024

Szkolenie online: Najczęściej popełniane błędy w rozliczeniach podatku VAT - studium przypadku

cena: 790.00 zł netto

organizator: MDDP Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
24.06.2024

Szkolenie online: Akademia HR Business Partnera

cena: 1690.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
24.06.2024

Szkolenie on-line: Jak ustalić koszt wyrobu gotowego? Zasady ewidencji kosztów, ustalenie...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
25.06.2024

Szkolenie on-line: Tworzenie oraz opodatkowanie fundacji rodzinnej

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY