Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Dług spadkowy

  • 30-10-2019NSA. Tylko wypłacony zachowek może być długiem spadkowym
    Z uzasadnienia: Do długów spadkowych może być zaliczony zachowek zapłacony. Wynika to wprost z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który stanowi, iż do długów i ciężarów zalicza się wypłaty z tytułu zachowku. W przepisie tym nie mówi się roszczeniach o wypłatę zachowku, lecz o wypłatach z tytułu zachowku, czyli kwotach już wypłaconych. Jest to odmienna regulacja niż przyjęta w art. 922 § 3 Kodeksie cywilnym, w którym to przepisie do długów spadkowych zaliczono obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek. więcej »
  • 18-09-2018WSA. Co należy do długów spadkowych?
    Z uzasadnienia: Pojęcie długu w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy obejmuje wszelkie pieniężne roszczenia cywilnoprawne związane z przedmiotem spadku łącznie z roszczeniem spadkobiercy z tytułu poczynionych przez niego nakładów na przedmiot spadku. Chodzi zatem o nakłady poniesione przez spadkobiercę, przy tym bezpośrednio dotyczące przedmiotu nabycia. (...) Nakłady poniesione przez spadkobiercę na nieruchomości wchodzące w skład masy spadkowej obciążać będą spadek wyłącznie wtedy, gdy zostały poczynione przed datą zgonu spadkodawcy, tj. datą nabycia spadku. więcej »
  • 05-09-2018Tylko wypłacony zachowek może stanowić dług spadkowy
    Pytanie: Jaką kwotę należy wpisać w długach i ciężarach spadku – zasądzoną kwotę zachowku w wysokości 50 000 zł czy faktycznie zapłaconą (w tym wypadku według stanu na jaki dzień)? Innymi słowy czy długiem i ciężarem tego spadku jest tylko spłacona część zachowku, czy również roszczenie o zapłatę rat, które nie zostaną jeszcze (na dzień złożenia korekty SD-3) zapłacone? więcej »
  • 04-05-2016NSA. Zachowek jako dług spadkowy
    Zgodnie z art. 7 ust. 1-3 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2003 r., długiem spadku był tylko zachowek wypłacony - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 16-05-2014Będą zmiany w prawie spadkowym
    Interpelacja nr 24753 do ministra sprawiedliwości w sprawie zmiany ustawy Kodeks cywilny w części dotyczącej dziedziczenia długów więcej »
  • 11-04-2014NSA: Długiem spadkowym jest tylko zachowek wypłacony
    Przyjęcie poglądu, że niewypłacony zachowek jest już długiem spadku, a obowiązek podatkowy u uprawnionego do zachowku z tego tytułu powstałby dopiero po jego wypłaceniu, prowadzić mogłoby do unikania opodatkowania. Zgodnie zatem z art. 7 ust. 1-3 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku od spadków i darowizn w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2003 r. - długiem spadku był tylko zachowek wypłacony - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 25-02-2014Odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe spadkodawcy
    Zapytanie nr 5513 do ministra finansów w sprawie egzekwowania długów po zmarłym kredytobiorcy od jego spadkobierców więcej »
  • 24-05-2012Jak przyjąć, a jak odrzucić spadek? Odpowiedzialność za długi spadkowe
    Spadek to nie tylko potencjalne korzyści materialne, ale także zobowiązania. Otrzymanie domu i samochodu, połączone z kilkoma niespłaconymi przez spadkodawcę kredytami może być tak dotkliwe dla spadkobiercy, że stanie się przyczyną jego katastrofy finansowej. Prawo spadkowe przewiduje w tym zakresie rozwiązania, które są warte poznania - ich znajomość może uchronić przed niechcianymi zobowiązaniami odziedziczonymi po zmarłym, zarówno na mocy ustawy jak i testamentu. więcej »
  • 13-04-2012Długi podatkowe spadkodawcy a podatek od spadków i darowizn
    Spadkobierca podatnika nie ma obowiązku uregulowania jego długów podatkowych przed wydaniem decyzji organu podatkowego w tej sprawie. W przypadku dobrowolnej zapłaty zaległego podatku, kwota spłaconego podatku nie pomniejszy podatku od spadku. Zobowiązania podatkowe spadkodawcy nie mogą mieć bowiem wpływu na określenie wysokości podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 lutego 2012 r. (sygn. akt II FSK 1653/10). więcej »
  • 04-04-2012Długi jako koszt sprzedaży mieszkania nabytego w spadku
    Z uzasadnienia: Ustawodawca w art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienił enumeratywnie co może stanowić koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku. Spłata zaciągniętych przez spadkodawcę zobowiązań nie została wymieniona w tym przepisie. Wydatki te wynikają wyłącznie z faktu nieterminowego uiszczania opłat, którymi obciążany był spadkodawca. Wobec tego brak jest podstaw prawnych do ich zaliczenia także do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytej przez stronę w drodze spadku. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »