Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Kalkulator wynagrodzeń | Zwrot VAT w budownictwie | OC biur, księgowych i zarządów

Aktualności:

wszystkie aktualności »

1000 PYTAŃ

W dziale 1000 PYTAŃ znajduje się 732 artykuły spośród 37257 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 05-12-2017Przerwa w najmie a prawo do amortyzacji lokalu
    Nabyłam razem z mężem na zasadzie wspólności majątkowej lokal mieszkalny i zamierzam od 2018 r. wynajmować go w ramach działalności gospodarczej osobom do celów mieszkalnych. Jako formę opodatkowania przyjęłam zasady ogólne (książka przychodów i rozchodów). Do kosztów uzyskania przychodów chciałabym zaliczać odpisy amortyzacyjne. Czy odpisy te stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącach, w których nie będę uzyskiwać przychodów z najmu? więcej »
  • 04-12-2017Podróże służbowe: Ryczałt na przejazdy w dni wolne od pracy a PIT
    Pytanie: Czy w ramach podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju wypłacany ryczałt na pokrycie kosztów przejazdów środkami komunikacji miejscowej w dni wolne od pracy korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT? więcej »
  • 28-11-2017Drukarka jako odrębny środek trwały
    Spółka wykorzystuje w prowadzonej działalności sprzęt elektroniczny w celu usprawnienia funkcjonowania bieżącej pracy. Spółka kupując poszczególne urządzenia, zakłada współpracę tych urządzeń w różnych konfiguracjach, ponieważ uwarunkowania techniczne umożliwiają ich podłączenie do różnych zestawów komputerowych w zależności od bieżących potrzeb. Czy spółka może uznać, że nabywane przez nią urządzenia (w szczególności zaś drukarki biurowe, drukarki produkcyjne oraz monitory) będą stanowiły odrębne środki trwałe, niezależnie od tego, czy zostaną zakupione w zestawach, czy też osobno? więcej »
  • 24-11-2017Środki trwałe: Brakującą dokumentację może zastąpić opinia biegłego
    Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabyła w 1996 r. budynek handlowo-usługowy w stanie surowym. Od tego czasu budynek ten był modernizowany, ale nie zachowały się faktury ani rachunki dokumentujące te prace. Po zakończeniu prac budowlanych budynek został wynajęty i używany jest przez najemcę. Za ten okres z tytułu najmu opłacany był podatek w formie ryczałtu. Od początku 2018 r. najem ma być prowadzony na zasadach ogólnych. Czy na podstawie wyceny dokonanej przez biegłego można wprowadzić ww. budynek do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tak ustalonej wartości początkowej? więcej »
  • 23-11-2017Opłaty eksploatacyjne i czynsz z najmu a wartość inwestycji
    Spółka rozpoczęła roczną inwestycję w dwóch najmowanych lokalach mającą na celu przystosowanie tych lokali do planowanej w tym miejscu przyszłej siedziby spółki. Oprócz wydatków bezpośrednio związanych z pracami budowlano-remontowymi, spółka ponosi co miesiąc koszty związane z utrzymaniem lokalu, tj. czynsz najmu dla najemcy oraz koszty opłat eksploatacyjnych. Czy ww. wydatki stanowią koszty w dacie poniesienia, czy będą podwyższały wartość inwestycji w obcym środku trwałym? więcej »
  • 22-11-2017Dokumentowanie sprzedaży na rzecz konsumentów: Albo paragon, albo faktura
    Czy w przypadku, gdy firma będzie wydawała klientowi zarówno paragon, jak i fakturę dokumentującą sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie rejestrującej, lecz jednocześnie w swojej dokumentacji będzie przechowywała drugi egzemplarz faktury, z którego to będzie jednoznacznie wynikało którego paragonu dotyczy faktura, zaś sam paragon w razie potrzeby będzie możliwy do odszukania w kopiach dokumentów fiskalnych przechowywanych przez firmę, takie postępowanie będzie zgodne z art. 106h ustawy o VAT? więcej »
  • 21-11-2017Utracone wadium nie może być kosztem
    W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oferta spółki została uznana za najkorzystniejszą. W wyniku rozbieżności pomiędzy dodatkowym kosztorysem, którego złożenia zażądał zamawiający, a specyfikacją istotnych warunków zamówienia, zamawiający odmówił podpisania umowy i zawiadomił spółkę o zatrzymaniu wadium. W wyniku postępowania sądowego sąd apelacyjny ostatecznie oddalił powództwo spółki o zwrot wadium. Czy spółka może zaliczyć utracone wadium do kosztów uzyskania przychodu? więcej »
  • 20-11-2017Zakup od osoby prywatnej płatny gotówką w kosztach firmy
    Od stycznia 2017 r. zapłata w gotówce wyższa niż 15 000 zł nie może być kosztem podatkowym. Sprawdźmy jednak, czy można zaliczać w koszty podatkowe zakup samochodu, którego wartość przekracza 15 000 zł i który podatnik zakupił od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, nieposiadającej konta bankowego, a zapłatę uiścił gotówką? więcej »
  • 17-11-2017Kto może świadczyć usługi księgowe?
    Do 9 sierpnia 2014 r., zgodnie z ówczesnym brzmieniem art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości, działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogli wykonywać: więcej »
  • 17-11-2017Prowadzenie działalności w Polsce i umowa o pracę w innym kraju UE
    Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce. Jednocześnie pracuję w Wielkiej Brytanii na umowę o pracę. Które przepisy o ubezpieczeniu społecznym należy stosować w takim wypadku? więcej »
  • 16-11-2017Wspólnoty mieszkaniowe - zasady działania, rachunkowość i podatki
    W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów przedstawiło odpowiedzi na kilkanaście pytań, dotyczących zasad funkcjonowania, opodatkowania i rachunkowości wspólnot mieszkaniowych. Zachęcamy do lektury ministerialnych wyjaśnień, obejmujących dość szeroki zakres problemów rozwiązywanych na co dzień we wspolnotach. więcej »
  • 15-11-2017Kiedy zaliczka jest przychodem w PIT?
    Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym PKPiR w systemie kasowym - wydatki ujmuje w księgach w dniu ich poniesienia. W ramach działalności otrzymuje zaliczki (częściowe i całkowite). Wystawia wtedy faktury i ewidencjonuje otrzymane środki przy pomocy kasy fiskalnej. Nie składał oświadczenia, o którym mowa w art. 14 ust. 1j ustawy o PIT. Zaliczki zawsze wynikają z umów, które nie zawsze mają formę pisemną, i mogą podlegać zwrotowi. Czy zaliczki te stanowią przychód w dacie ich otrzymania, czy w dacie wykonania usługi? więcej »
  • 14-11-2017Okres przechowywania ksiąg przy stracie podatkowej
    Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji Podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W związku z tym spółka po tym okresie przekazuje dokumenty podatkowe do zniszczenia. Czy spółka prawidłowo ustali termin przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów z lat, w których poniosła stratę podatkową, przyjmując że lata te przedawnią się po upływie 5 lat licząc od roku, w którym złożył deklarację CIT-8 wykazującą stratę podatkową? więcej »
  • 10-11-2017Ulga w postępowaniu egzekucyjnym ZUS
    W wyniku zaległości składkowych ZUS rozpoczął ich egzekucję z rachunku bankowego. To w poważny sposób ogranicza nasze możliwości dalszego prowadzenia działalności. Czy na tym etapie można uzyskać jakieś odroczenie lub zawieszenie egzekucji w ZUS? więcej »
  • 09-11-2017Najem prywatny - indywidualna stawka amortyzacyjna odziedziczonego mieszkania
    Otrzymałam w spadku mieszkanie po mamie. Rodzice, a potem mama mieszkali w nim ponad 20 lat. Chciałabym teraz to mieszkanie przeznaczyć na wynajem prywatny. Rozważam opodatkowanie na zasadach ogólnych (nie zryczałtowane). Będzie to dla mnie korzystne, jeżeli będę mogła zaliczyć do kosztów amortyzację, której stawkę, jak słyszałam, mogę ustalić indywidualnie. Jakie są zasady ustalenia tej stawki? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »