Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

podatek od niepodzielonych zysków

  • 24.11.2017CIT: Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową
    W związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową płatnik będzie zobowiązany do pobrania i wpłacenia na rzecz właściwego organu podatkowego podatku dochodowego od osób prawnych ustalonego na dzień przekształcenia jedynie od wartości zysków istniejących w spółce na dzień przekształcenia, tj. zysków z lat ubiegłych wygenerowanych przez spółkę, przekazanych na kapitały zapasowy, rezerwowe oraz zysków bieżących, tj. wypracowanych od początku roku obrotowego do dnia przekształcenia.
    • 23.08.2016Obowiązki płatnika PIT. Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową
      Pytanie podatnika: Czy w uwarunkowaniach zaprezentowanego zdarzenia przyszłego, tj. przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową (komandytową), Wnioskodawca (jako powstała w wyniku przekształcenia spółka osobowa) zobligowany będzie jako płatnik do wyliczenia i pobrania podatku od osoby fizycznej jako wspólnika spółki przekształcanej (spółki z o.o.)?
      • 24.02.2016Niepodzielone zyski po nowelizacji, czyli rozbieżności ciąg dalszy
        Interpelacja nr 604 do ministra finansów w sprawie luk prawnych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących opodatkowania tzw. zysków niepodzielonych
        • 13.10.2015Przekształcenia spółek handlowych. Będą zmiany w podatkach dochodowych?
          Interpelacja nr 34538 do ministra finansów w sprawie skutków podatkowych przekształceń spółek prawa handlowego w zakresie podatków dochodowych
          • 22.04.2015Skutki podatkowe przekształcenia w 2015 r. spółki z o.o. w spółkę osobową
            Pytanie podatnika: Czy w przypadku przekształcenia spółki jako spółki kapitałowej (spółki z o.o.) w spółkę osobową (komandytową) wartość kapitału zapasowego będzie stanowiła zysk niepodzielony, który na moment przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie wspólników będących osobami fizycznymi, a w konsekwencji czy spółka komandytowa będzie zobowiązana jako płatnik pobrać podatek od wartości tej części kapitału zapasowego?
            • 18.08.2014Zysk niepodzielony przy przekształceniu spółki a podatek dochodowy
              Pytanie podatnika: Czy w związku z opisanym zdarzeniem przyszłym przepis art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miał zastosowanie?
              • 25.06.2014Skutki przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową
                Z uzasadnienia: Skoro przepisy Kodeks spółek handlowych dopuszczają podział zysku na cele związane z działalnością spółki i dalszym jej rozwojem, który jednocześnie wyłącza prawo do dywidendy, zysk ten, prawidłowo rozdysponowany, np. na kapitał zapasowy czy rezerwowy, nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT. Tym samym nie stanowi on dochodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie analizowanego przepisu.
                • 10.03.2014Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową a skutki podatkowe
                  Pytanie podatnika: Czy pod datą przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową powstanie u Wnioskodawcy osoby fizycznej, dotychczasowego głównego udziałowca spółki z o.o., przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w wysokości odpowiadającej niepodzielonemu zyskowi za bieżący rok obrotowy, czy też przychodem będzie dla Wnioskodawcy również kwota zysku spółki za lata ubiegłe podzielona poprzez jej przekazanie na kapitał zapasowy?
                  • 19.12.2013Przekształcenie S.K.A. w spółkę z o.o. a skutki podatkowe
                    Pytanie podatnika: Czy przekształcenie SKA, której wspólnikiem (akcjonariuszem) będzie Wnioskodawca, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT?
                    • 16.11.2012Skutki przekształcenia spółki z o.o. w komandytową
                      Pytanie podatnika: Jakie są skutki przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową posiadającej niepodzielone zyski zgromadzone na kapitale zapasowym i rezerwowym?
                      • 31.08.2012Przychody z kapitałów pieniężnych: Skutki przekształcenia spółki
                        Pytanie podatnika: Czy na dzień przekształcenia spółki z o.o. powstanie obowiązek podatkowy z tytułu podatku od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika w związku z przeniesieniem kapitału podstawowego i kapitału zapasowego do spółki komandytowo-akcyjnej, na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
                        • 21.08.2012Wartość niepodzielonych zysków a PIT
                          Skoro przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają podział zysku na cele związane z działalnością spółki i dalszym jej rozwojem, który jednocześnie wyłącza prawo do dywidendy, zysk ten, prawidłowo rozdysponowany np. na kapitał zapasowy, nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, tym samym nie stanowi dochodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie analizowanego przepisu.
                          • 23.07.2012Przekształcenie spółki a niepodzielone zyski
                            Coraz więcej przedsiębiorców, chcąc obniżyć swoje obciążenia w podatku dochodowym, decyduje się na zmianę formy prawnej prowadzonej działalności ze spółki kapitałowej (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) na spółkę osobową (np. spółkę komandytową). Dzięki zmianie formy prawnej, korzystając z transparentności podatkowej spółki osobowej, wspólnicy płacą podatek dochodowy tylko raz. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze takie przekształcenie będzie neutralne z podatkowego punktu widzenia.
                            • 30.03.2012Skutki wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej
                              Pytanie podatnika: Czy w związku z tym, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wniesie prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 k.c., jako wkład do spółki komandytowej, powstanie u wnioskodawcy, będącego wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?
                              • 09.02.2012Przekształcenie spółki: Podatek od niepodzielonego zysku
                                Z uzasadnienia: Prawidłowo rozdysponowany zysk, w tym także zysk rozdysponowany na kapitał rezerwowy i zapasowy spółki komandytowo-akcyjnej powstałej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tym samym nie stanowi dochodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4.
                                • 21.01.2011WSA: Odsetki z lokaty nie są przychodem z działalności
                                  Z uzasadnienia: Za rachunki bankowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą uznać należy wyłącznie takie rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności podmiotu gospodarczego. Natomiast wolne środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych czy zainwestowane w obligacje nie stanowią środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością. W konsekwencji odsetki od takich lokat i obligacji stanowią przychód z kapitałów pieniężnych. Lokowanie przez spółkę wolnych środków na lokatach pieniężnych i w obligacje powoduje, iż środki nie służą działalności gospodarczej a pomnażaniu środków przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka gospodarczego.
                                  • 25.02.2010Orzecznictwo: Koszty odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej
                                    1. Nie stanowi w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. kosztu uzyskania przychodu z prawa majątkowego w postaci zbycia udziału w spółce jawnej wartość kapitału zapasowego zgromadzonego z niepodzielonych zysków spółki z lat ubiegłych. Wspólnik nie ponosi bowiem takiego wydatku, nawet nie ponosi wydatków na wypracowanie tych zysków. Wydatki stanowiące koszty związane z wypracowaniem zysków ponoszone są przez spółkę jawną w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. 2. Fakt podziału przychodów i kosztów wśród wspólników spółki wg ich procentowego udziału w zyskach, nie oznacza, że majątek spółki jawnej również ulega takiemu podziałowi a koszty podatkowe i te niepodatkowe są ponoszone przez wspólników. Podział przychodów i kosztów, o którym mowa w art. 8 ustawy o p.d.o.f., ustanowiono bowiem tylko ze względów podatkowych - podatku dochodowego od osób fizycznych, któremu podlegają wspólnicy spółki a nie spółka. 3. Z każdym źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. związane są koszty ich uzyskania. Są to koszty tego konkretnego przychodu. Brak podstaw prawnych do łączenia źródła przychodów z kosztami przychodów z innego źródła.