Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

jak zaksięgować przychód do opodatkowania

  • 10.04.2019Faktury korygujące nie przywrócą zwolnienia podmiotowego VAT
    Pytanie: Wnioskodawca od października 2017 r. rozpoczął działalność dokonując wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności jako przeważającej wskazał kod PKD 71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne i 74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania. Wnioskodawca wybierał zwolnienie podmiotowe z VAT-u, ponieważ zamierzał i wykonywał tylko usługi w zakresie projektowania. Czy w okresie od października do grudnia 2017 r. przysługiwało Wnioskodawcy prawo do zwolnienia podmiotowego?
    • 07.06.2018Zaliczka zarejestrowana na kasie fiskalnej w przychodach podatkowych
      W firmach gdzie stosowane są kasy rejestrujące zaliczkę na poczet przyszłej sprzedaży należy zaewidencjonować za pomocą urządzenia a klientowi powinien być wydany paragon. Obowiązek ten wynika z przepisów § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących – dalej rozporządzenie w sprawie kas. Przepis ten stanowi, że otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.
      • 05.06.2018Zaliczka zarejestrowana na kasie fiskalnej w przychodach podatkowych
        W firmach gdzie stosowane są kasy rejestrujące zaliczkę na poczet przyszłej sprzedaży należy zaewidencjonować za pomocą urządzenia a klientowi powinien być wydany paragon. Obowiązek ten wynika z przepisów § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących – dalej rozporządzenie w sprawie kas. Przepis ten stanowi, że otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.
        • 19.09.2017Zaliczka zarejestrowana na kasie fiskalnej w przychodach podatkowych
          W firmach gdzie stosowane są kasy rejestrujące zaliczkę na poczet przyszłej sprzedaży należy zaewidencjonować za pomocą urządzenia a klientowi powinien być wydany paragon. Obowiązek ten wynika z przepisów § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363) – dalej rozporządzenie w sprawie kas. Przepis ten stanowi, że otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.
          • 09.12.2015WSA. Dzień poniesienia kosztu nie zależy od przyjętych zasad rachunkowości
            Z uzasadnienia: Wykładnia art. 15 ust. 4e ustawy o CIT nie wskazuje na odesłanie w kwestii ujęcia kosztu do prawa bilansowego. Przepis ten stanowi bowiem o dniu, "na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano)", a nie o dniu, "w którym uznano za koszt w księgach" bądź "zaksięgowano jako koszt w księgach". Poprzez regulację zawartą w tym przepisie ustawodawca zamierzał jedynie precyzyjnie uregulować dzień poniesienia kosztu podatkowego jako faktyczne ujęcie go w księgach. Nie uzależnił natomiast poniesienia kosztu od przyjętych przez podatnika zasad rachunkowości.
            • 04.12.2014Wydatki na zakup garnituru i koszul w kosztach działalności
              Pytanie: Profil działalności Wnioskodawcy wiąże się z częstymi spotkaniami z inwestorami i indywidualnymi klientami, a to wiąże się z adekwatnym do spotkań i petenta ubiorem. Czy garnitury, koszule, krawaty i buty Wnioskodawca może zaliczyć w koszty prowadzonej przez niego działalności gospodarczej czyli zaksięgować faktury VAT za te artykuły?
              • 03.12.2014Wydatki na zakup garnituru i koszul w kosztach działalności
                Pytanie podatnika: Profil działalności Wnioskodawcy wiąże się z częstymi spotkaniami z inwestorami i indywidualnymi klientami, a to wiąże się z adekwatnym do spotkań i petenta ubiorem. Czy garnitury, koszule, krawaty i buty Wnioskodawca może zaliczyć w koszty prowadzonej przez niego działalności gospodarczej czyli zaksięgować faktury VAT za te artykuły?
                • 14.10.2014Rozliczenie VAT przy wspólnym przedsięwzięciu
                  Z uzasadnienia: Przy ustalaniu na gruncie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako przedmiotu opodatkowania, świadczenia usług o złożonym charakterze, jakie stanowią umowy o współpracy (kooperacyjne), należy przede wszystkim uwzględniać cel takich porozumień gospodarczych, a nie dokonywać wyodrębniania na potrzeby podatkowe poszczególnych czynności służących realizacji tego celu.
                  • 26.04.2012Sprzedaż wierzytelności własnych w księgach rachunkowych
                    Instytucja sprzedaży wierzytelności została uregulowana przepisami art. 509-517 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Co do zasady, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
                    • 09.03.2011Papiery wartościowe w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
                      Pytanie podatnika: Czy dokonując zakupu papierów wartościowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca powinien je księgować jako „pozostałe wydatki” w kol. 13 księgi podatkowej, czy też winien je zaksięgować jako „zakup towarów handlowych” w kol. 10, a na koniec roku sporządzić remanent towarów handlowych i w jaki sposób go wycenić?