Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimentacyjna

  • 13.01.2016PIT. Odpłatne zbycie nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie
    Pytanie podatnika: Czy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) oraz art. 19 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uiścić podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku przekazania nieruchomości umową dożywocia na rzecz?
    • 06.05.2015Umowa dożywocia bez PIT
      W przypadku dokonania czynności zbycia nieruchomości w drodze umowy o dożywocie - nie będzie możliwe określenie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 i 3 tej ustawy. Tym samym, przekazanie nieruchomości w drodze umowy o dożywocie nie spowoduje powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
      • 05.05.2015Umowa dożywocia bez PIT
        W przypadku dokonania czynności zbycia nieruchomości w drodze umowy o dożywocie - nie będzie możliwe określenie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 i 3 tej ustawy. Tym samym, przekazanie nieruchomości w drodze umowy o dożywocie nie spowoduje powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
        • 05.12.2014Uchwała NSA: Umowa dożywocia bez PIT
          W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie nie jest możliwe określenie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 i 3 tej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
          • 22.01.2014Ustawa alimentacyjna - rząd szykuje wiele zmian
            Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji ustawy alimentacyjnej. Ściąganie zaległych świadczeń alimentacyjnych (wypłaconych z funduszu alimentacyjnego) będzie przekazywane wyłącznie komornikom sądowym (egzekucja cywilna), co ma zwiększyć efektywność tego rodzaju działań. Uproszczone zostaną również procedury przekazywania odzyskanych należności.
            • 24.09.2013Podatek od umowy dożywocia przy wspólności majątkowej małżeńskiej
              Z uzasadnienia: Z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które podatniczka oraz - odrębnie - jej mąż posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Tym samym nie można było przyjąć, że pięcioletni termin biegnie w części od daty nabycia części nieruchomości w drodze spadku. Zatem, jeżeli od wspólnego z mężem kupna domu do zawarcia umowy dożywocia minęło ponad pięć lat, to podatniczka nie musi płacić PIT.
              • 18.06.2013Wyrok NSA: Umowa dożywocia a opodatkowanie PIT
                Z uzasadnienia: Umowa o dożywocie ma charakter odpłatny również w znaczeniu materialnopodatkowym, a nie tylko cywilistycznym. Cena odpłatnego zbycia nie musi być wyrażona w pieniądzu, gdyż zapłatą za przeniesienie własności była inna forma przysporzenia majątkowego, jakim było zapewnienie świadczeń określonych w art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego. Zatem, mamy tu do czynienia z odpłatnym zbyciem nieruchomości, stanowiącym źródło przychodu o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
                • 24.12.2012Zbycie nieruchomości w drodze umowy o dożywocie a PIT
                  Interpelacja nr 10309 do ministra finansów w sprawie stanowiska ministra finansów dotyczącego zasad opodatkowania osoby zobowiązującej się do przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę w drodze umowy dożywocia
                  • 24.11.2010Alimenty także dla dorosłych, uczących się rodziców
                    Pozbawienie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osób pełnoletnich, uczących się w szkole lub szkole wyższej ze względu na posiadanie własnego dziecka narusza zasadę równości wobec prawa – orzekł Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym samym sędziowie stwierdzili niekonstytucyjność art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.  
                    • 05.08.2008Zaliczka alimentacyjna: Skargi do 7 sierpnia
                      Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że 7 sierpnia bieżącego roku mija termin wniesienia skargi przez osoby nie wychowujące samotnie dziecka, którym odmówiono wypłaty zaliczki alimentacyjnej.