Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika

  • 22-01-2018NSA o zasadzie in dubio pro tributario
    Wątpliwości powstające w procesie wykładni przepisów prawa podatkowego, których nie da się usunąć z zastosowaniem podstawowych metod wykładni, tj. językowej, systemowej lub celowościowej, uzasadniają odwołanie się do zasady in dubio pro tributario i przyjęcie takiego rozumienia interpretowanego przepisu prawa, które jest korzystne dla podatnika. Za odwołaniem się do zasady in dubio pro tributario przemawia również sytuacja, kiedy podatnik dokonując samoobliczenia podatku, w tym także stosując zwolnienie podatkowe, kierował się aktualną w tym czasie praktyką organów podatkowych oraz orzecznictwem sądów administracyjnych. więcej »
  • 24-08-2017Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika nie działa?
    Zasada in dubio pro tributario, wyrażonej w art. 2a Ordynacji podatkowej, odnosi się nie do każdych wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, a tylko do takich, których nie da się usunąć w drodze procesu wykładni. Zasada ta nie może być rozumiana w ten sposób, iż w przypadku jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych organy podatkowe są zobowiązane przyjąć punkt widzenia podatnika - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. więcej »
  • 21-04-2017In dubio pro tributario, czyli fiskus zawsze ma rację?
    Interpelacja nr 11250 do ministra finansów w sprawie niewykonywania prawa mającego rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika więcej »
  • 17-03-2017Podatki 2017: Klauzula in dubio pro tributario nadal nie jest stosowana
    Klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika (tzw. klauzula in dubio pro tributario) obowiązuje już od ponad roku, ale jej efekty są znikome – wynika z danych zebranych przez firmę doradczo-audytorską Grant Thornton. Jak się okazuje, wciąż nie ma żadnej interpretacji podatkowej, w której organ podatkowy zastosowałby właśnie tą klauzulę. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »