Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.11.2013

Zwrot zaliczki a korekta rozliczeń VAT

Pytanie podatnika: Kiedy należy dokonać zwrotu odliczonego podatku VAT, jeżeli kontrahent zwrócił pobraną zaliczkę, a nie wystawia pomimo obowiązku faktury VAT-korekty?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2013 r. (data wpływu 11 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 27 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty rozliczeń z tytułu podatku VAT – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty rozliczeń z tytułu podatku VAT.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 27 września 2013 r.) w zakresie postawienia pytania oraz przedstawienia własnego stanowiska.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W marcu 2011 roku firma Wnioskodawcy podpisała umowę na zakup karawanu pogrzebowego z firmą „...” Sp. z o. o.. 23.03.2011 została wystawiona faktura VAT zaliczkowa nr 6/03/2011 na kwotę 50.000,00 zł brutto. 29.06.2011 wystawiono kolejną fakturę zaliczkową nr 11/06/2011 na kwotę 136.987,87 zł brutto. Obie faktury zostały zapłacone, a podatek VAT odliczony i zwrócony przez urząd skarbowy. Firma nie wywiązała się z umowy i nie dostarczyła karawanu w wyznaczonym w umowie terminie i w następnych proponowanych terminach dostawy. Po zażądaniu zwrotu zaliczek również nie chciała wywiązać się z tego obowiązku. W dniu 11-03-2013 A. przelała całą kwotę zaliczek na rachunek bankowy Zainteresowanego. W dniu 2.04.2013 został nadany list polecony od A. z fakturami VAT korygującymi o nr 2/02/2013 i 3/02/2013 obie datowane na dzień 28-02-2013 (czyli przed zwrotem zaliczki). Obie faktury zostały błędnie wystawione - w pozycji „ma być” po korekcie widniały takie same sumy jak przed korektą zamiast kwoty 0,00. Po telefonicznym kontakcie z prezesem firmy A. faktury miały być poprawione. Niestety do dnia 22-04-2013 nie zostały przesłane prawidłowe faktury korygujące i w tym dniu zostało wystosowane pismo do firmy A. z informacją, iż Wnioskodawca nie może podpisać błędnie wystawionych faktur korygujących i prosi o wystawienie prawidłowych faktur korygujących. Błędne faktury korygujące zostały odesłane wraz z pismem. Do dnia 04-07-2013 firma A. nie przesłała prawidłowych faktur korygujących, co uniemożliwia Zainteresowanemu zaksięgowanie zwróconej zaliczki i zapłatę podatku VAT. Wnioskodawca uważa, że do czasu otrzymania faktur korygujących nie może zapłacić podatku VAT gdyż nie ma podstaw prawnych do tego. Obecny stan nie powoduje również negatywnych skutków finansowych dla państwa, gdyż firma A. do czasu wystawienia faktur korygujących i podpisania ich przez Zainteresowanego, nie ma prawa do zwrotu podatku VAT. Wnioskodawca prosi o interpretację czy prawidłowo postępuje. W załączeniu kopie faktur.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy należy dokonać zwrotu odliczonego podatku VAT, jeżeli kontrahent zwrócił pobraną zaliczkę, a nie wystawia pomimo obowiązku faktury VAT-korekty?

Zdaniem Wnioskodawcy, księgowania i korekt w podatku VAT można dokonać dopiero po otrzymaniu faktury VAT-korekty, w związku z powyższym ze zwrotem podatku należy poczekać do czasu otrzymania faktury korygującej. Takie stanowisko nie powinno mieć wpływu na należności wobec państwa, gdyż zobowiązany do wystawienia faktury korygującej nie może odzyskać zapłaconego podatku do czasu zwrotu podpisanej przez Zainteresowanego faktury korygującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »