Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Kasy fiskalne

09.10.2019

Zwrot za zakup kasy: Stara ulga nie wyklucza nowej

Pytanie: Czy Wnoskodawca ma prawo skorzystać ponownie z odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących w wysokości 90% jej ceny zakupu, nie więcej niż 700 zł w przypadku, gdy: już skorzystał z odliczenia na zakup kas w maju 2011 r., zakupił obecne kasy online (3 sztuki) teraz czyli w czerwcu 2019 r. mimo, że obowiązek prowadzenia sprzedaży za pomocą kas rejestrujących online dotyczy go od stycznia 2021 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 lipca 2019 r. (data wpływu 24 lipca 2019 r.) uzupełnionym pismem z 16 września 2019 r. (data wpływu 20 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania z ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących online - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2019 r. wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania z ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących online. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 16 września 2019 r. (data wpływu 20 września 2019 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 9 września 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.461.2019.1.MD.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od 1 maja 2011 r. Wnioskodawca prowadzi w swoim Zakładzie sprzedaż z zastosowaniem kas fiskalnych, przy zakupie których skorzystał z prawa do odliczenia od podatku należnego kwoty ulgi w wysokości 3 x 700 zł.

Zmiana przepisów (Dz. U. z 2019 r. poz. 675 z dnia 10 kwietnia 2019 r.) spowodowała, że Wnioskodawca został zobligowany do wymiany kas fiskalnych na kasy online do dnia 31 grudnia 2020 r. (usługi w zakresie opieki medycznej).

Kasy fiskalne online w ilości 3 sztuk Wnioskodawca zakupił w czerwcu 2019 r. i od lipca 2019 r. prowadzi sprzedaż na kasach fiskalnych przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Wnioskodawca prosi o udzielenie odpowiedzi czy ma prawo skorzystać ponownie z odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących w wysokości 90% jej ceny zakupu, nie więcej niż 700 zł w przypadku gdy:

  • Wnioskodawca już skorzystał z odliczenia na zakup kas w maju 2011 r.
  • Wnioskodawca zakupił obecne kasy online (3 sztuki) teraz czyli w czerwcu 2019 r. mimo, że obowiązek prowadzenia sprzedaży za pomocą kas rejestrujących online dotyczy go od stycznia 2021 r.?

Stanowisko Wnioskodawcy (sformułowane w piśmie z 16 września 2019 r.):

Wnioskodawca może ponownie skorzystać z prawa do odliczenia od podatku należnego kwoty wydatkowanej na zakup 3 kas fiskalnych online w wysokości 90% jej ceny zakupu, nie więcej niż 700 zł na każdą kasę, ponieważ ustawą Wnioskodawca został zobligowany do wymiany kas fiskalnych na kasy online. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi fakt, że wymienił te kasy przed przewidzianym dla jego działalności terminem, czyli 1 stycznia 2021 r. Jednak to nie powinno mieć znaczenia, gdyż kasy zostały wymienione na kasy online i już pracują w tym trybie, czyli dane są przekazywane zgodnie z przepisami do Krajowej Administracji Skarbowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że od dnia 1 maja 2019 r. obowiązuje ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. z 2019 r. poz. 675), dalej „ustawa zmieniająca”, wprowadzająca zmiany w zakresie przepisów dotyczących kas rejestrujących.

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Przez sprzedaż, w myśl art. 2 pkt 22 ustawy, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stosownie do art. 111 ust. 3c ustawy, do prowadzenia ewidencji sprzedaży mogą być stosowane wyłącznie kasy rejestrujące, które zostały nabyte w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w ust. 6b, z uwzględnieniem ust. 3d.

Zgodnie z art. 111 ust. 3ca ustawy, podatnicy mogą używać kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a, do prowadzenia ewidencji sprzedaży, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, gdy zostały one nabyte odpowiednio przez wynajmującego, wydzierżawiającego, leasingodawcę lub drugą stronę innej umowy o podobnym charakterze, w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w ust. 6b, z uwzględnieniem ust. 3d.

W myśl art. 111 ust. 6a ustawy, kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać numer unikatowy nadawany w drodze czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Natomiast mając...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »