Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

29.07.2016

Zwrot z ubezpieczenia OC jest przychodem

Pytanie podatnika: Wnioskodawca wystąpił do ubezpieczycieli o pokrycie straty finansowej zgodnie z umowami w zakresie OC z tytułu prowadzonej działalności i posiadanego mienia - zgodnie z okresem udzielania przez danego ubezpieczyciela ochrony ubezpieczeniowej. Czy Wnioskodawca prawidłowo dokonał kwalifikacji zwróconych przez ubezpieczycieli kwot zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p i nie zaliczył ich do przychodów podatkowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z póź. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca prawidłowo dokonał kwalifikacji zwróconych przez ubezpieczycieli kwot zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p i nie zaliczył ich do przychodów podatkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca prawidłowo dokonał kwalifikacji zwróconych przez ubezpieczycieli kwot zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p i nie zaliczył ich do przychodów podatkowych.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka (Wnioskodawca) jest spółką zależną Spółki A. Zgodnie z umową o świadczenie usług Wnioskodawca wykonuje na rzecz Spółki A czynności (usługi) zlecone. W dniu 26 października 2015 r. wpłynęła do Wnioskodawcy nota obciążeniowa wystawiona przez Spółkę A z tytułu poniesienia przez nią szkody z winy Wnioskodawcy podczas realizacji procesu obsługi klienta. Kwota obciążenia wynosiła 130.330,16 zł i stanowiła wartość szkody, którą Spółka A musiała zwrócić klientowi. Wnioskodawca zaakceptował notę i zakwalifikował ją jako koszt niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zdarzeniem Wnioskodawca wystąpił do ubezpieczycieli o pokrycie straty finansowej zgodnie z umowami w zakresie OC z tytułu prowadzonej działalności i posiadanego mienia - zgodnie z okresem udzielania przez danego ubezpieczyciela ochrony ubezpieczeniowej.

W dniu 7 grudnia 2015 r. pierwsze Towarzystwo Ubezpieczeniowe uznało zasadność zgłoszonej szkody i przyznało Wnioskodawcy zwrot na kwotę 19.622,04 zł - wypłata w dniu 9 grudnia 2015 r. została zrealizowana bezpośrednio na rachunek Spółki A według dyspozycji Wnioskodawcy. W odniesieniu do pozostałej do wypłaty przez pierwszego ubezpieczyciela kwoty (608,42 zł), Wnioskodawca został poproszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów dotyczących sprawy.

W dniu 29 grudnia 2015 r. Wnioskodawca przelał na rachunek Spółki A kwotę 110.708,12 zł tytułem uregulowania pozostałej części zobowiązania wynikającego z powyższej noty obciążeniowej.

Drugie Towarzystwo również rozpatrzyło pozytywnie zasadność szkody. Zwrot nastąpił na rachunek Wnioskodawcy w dwóch terminach: w dniu 8 stycznia 2016 r. - kwota 99.350,54 zł a w dniu 29 lutego 2016 r. kwota 10.749,16 zł.

W dniu 12 lutego 2016 r. pierwsze Towarzystwo Ubezpieczeniowe zwróciło pozostałą kwotę 608,42 zł - bezpośrednio na rachunek Spółki A.

Łączny zwrot dokonany przez ubezpieczycieli na rzecz Wnioskodawcy był w wysokości poniesionych wydatków na zaspokojenie roszczeń podmiotu poszkodowanego - 130.330,16 zł.

W związku z powyższym opisem sformułowano następujące pytanie.

Czy w powyższym stanie faktycznym Wnioskodawca prawidłowo dokonał kwalifikacji zwróconych przez ubezpieczycieli kwot zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p (Dz.U. 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) i nie zaliczył ich do przychodów podatkowych?

Wnioskodawca przedstawił następujące stanowisko:

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 poz. 851 z późn. zm.) - dalej "ustawa o CIT" kwoty otrzymane jako zwrot wydatków, które nie zostały uprzednio z...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »