Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

08.10.2013

Zwrot wydatków związanych z budową budynku mieszkalno-usługowego

Pytanie podatnika: Czy przysługuje Pani zwrot VAT z tytułu za kupno materiałów budowlanych w związku z budową części mieszkań w budynku usługowo-mieszkalnym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2013 r. (data wpływu 18 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynku mieszkalno-usługowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od 1998 r. prowadzi Pani działalność fizjoterapeutyczną, z urzędem skarbowym rozlicza się na zasadzie księgi przychodów i rozchodów. W 2010 r. zgodnie z uzyskanym pozwoleniem rozpoczęła Pani budowę budynku mieszkalno - usługowego z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacyjny. Inwestycja realizowana jest do chwili obecnej i prawdopodobnie potrwa jeszcze przez około 3 miesiące. Wartość inwestycji wyceniono na kwotę … zł, z czego … zł uzyskano z tytułu kredytu inwestycyjnego, a pozostałą część uzbierano ze sprzedaży posiadanych wówczas nieruchomości. Warunkiem otrzymywania funduszy z banku z tytułu zaciągniętego kredytu były dostarczane faktury, a zaległości w stosunku do wykonawców i hurtowników regulowano z Pani konta. Obowiązywało Panią wystawianie faktur na prowadzoną przez Panią firmę: Niepubliczny ZOZ Poradnia R. W momencie całkowitego wykorzystania zasobu kredytu powstałe należności regulowała Pani ze środków własnych. Materiały budowlane przeznaczone były w jednym czasie na wykonanie części budynku pod działalność oraz części mieszkalnej (prywatnej). Faktury wystawiono na firmę. Podnosi Pani, iż niewykonalnym jest podzielenie kosztów np. pustaków, betonu, czy stali zbrojeniowej na postawienie budynku w stanie surowym, czy też np. więźby dachowej na wykonanie dachu lub pieca będącego nośnikiem instalacji co, itp. Podobnie jest w przypadku kosztów robocizny.

Do chwili obecnej wszystkie faktury są zbierane i nie zostały ujęte w kosztach. W oparciu o uzbierane faktury ma Pani zamiar wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot wydatków mieszkaniowych związanych z częścią mieszkalną budynku. Uzyskała Pani informację w urzędzie skarbowym, że prawdopodobnie wiążącym będzie podział procentowy powierzchni zabudowy części mieszkalnej do usługowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie zaistniałego zdarzenia ma Pani prawo do złożenia wniosku o zwrot wydatków mieszkaniowych VZM w części w jakiej faktury wystawiane na prowadzoną przez Panią działalność dotyczą wykonania części mieszkalnej powstałego budynku i nie zostały ujęte w koszty uzyskania przychodów?

Zdaniem Pani wystawianie wszystkich kosztów związanych z wykonaniem inwestycji mieszkalno-usługowej na prowadzoną przez Panią firmę okazało się prawidłowym działaniem. Pozwoli to nie tylko na prawidłowe rozliczenie "niepodzielnych wydatków" (np. pieca, dachu), jak również umożliwi rzetelne i wiarygodne udokumentowanie wykonanej inwestycji.

Uważa Pani, że wobec zaistniałego zdarzenia ma prawo do złożenia wniosku o zwrot wydatków mieszkaniowych VZM.

W świetle obowiązu...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »