Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zwrot VAT za materiały budowlane

01.07.2016

Zwrot VAT za materiały budowlane przed zakończeniem budowy

Pytanie podatnika: Czy w myśl ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi Wnioskodawca może złożyć wniosek oraz otrzymać zwrot VAT za wybrane materiały budowlane przed zakończeniem budowy domu i przed przystąpieniem do jego użytkowania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 4 marca 2016 r. (data otrzymania 7 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych ponoszonych na budowę domu jednorodzinnego na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych ponoszonych na budowę domu jednorodzinnego na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2016 r. Wnioskodawca planuje rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego na własne potrzeby mieszkaniowe. Budowa będzie prowadzona etapami przez dłuższy okres czasu.

Spełniając wymogi zawarte w ustawie z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi Wnioskodawca chciałby skorzystać, na podstawie wymienionej ustawy, z możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane z fakturą wystawioną w okresie od dnia uzyskania pozwolenia/zgłoszenia na budowę do 30 września 2018 r. (zgodnie z art. 21 ww. ustawy).

Realizacja budowy domu oraz zwrotu podatku odbywałaby się w następujący sposób:

  1. w 2016 r. uzyskanie pozwolenia lub zgłoszenie budowy (np. 1 czerwca 2016 r.);
  2. od tej daty do ustawowo wyznaczonej daty 30 września 2018 r. (art. 21 ustawy) nabywanie materiałów budowlanych, na które przysługuje zwrot (wraz z fakturą);
  3. październik lub listopad 2018 r. złożenie wniosku a następnie otrzymanie zwrotu części podatku VAT za wcześniej wspomniane materiały;
  4. kontynuacja budowy oraz jej zakończenie wraz z oddaniem do użytku (około 2020-2021 r.).

Wnioskodawca zasięgnął opinii w ww. sprawie. Niestety otrzymał informację, że takie postępowanie jest niemożliwe, ponieważ wniosek o zwrot VAT na podstawie ustawy może być złożony tylko i wyłącznie po oddaniu budynku do użytkowania, lecz nie później niż do końca 2018 r., a więc dom musi być wybudowany i oddany do użytku najpóźniej w 2018 r. (posiłkowano się art. 21 oraz 23 ustawy). Wnioskodawca otrzymał również informację zupełnie odmienną. Powiedziano mu, że o zwrot można się ubiegać również przed zakończeniem budowy domu i oddaniem go do użytkowania (art. 23 ani żaden inny ustawy nie stoi na przeszkodzie by o zwrot ubiegać się przed zakończeniem budowy i oddaniem do użytkowania).

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytanie.

Czy w myśl ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi oraz rozporządzenia właściwego ministra z listą materiałów objętych zwrotem Wnioskodawca może złożyć wniosek oraz otrzymać zwrot VAT za wybrane materiały budowlane przed zakończeniem budowy domu i przed przystąpieniem do jego użytkowania?

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno art. 23 ust. 2 jak i wszystkie inne artykuły w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie zawierają normy stanowiącej, że o zwrot VAT można ubiegać się tylko po zakończeniu budowy i oddaniu domu do użytku. Ustawa nie zawiera również daty, do kiedy taki dom ma być wybudowany by skorzystać z tego zwrotu.

Wspomniany artykuł stanowi jedynie, że wniosek taki można złożyć tylko raz „nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego”.

Artykuł 23 ust. 2 ustawy oprócz ograniczenia liczby wniosków do jednego, wyznacza tylko i wyłącznie ostateczny termin złożenia takiego wniosku, nie zaś wymóg wcześniejszego oddaniu domu do użytku. Kluczowym wydaję się tutaj, że ustawodawca zastosował zwrot „nie później niż do” a więc o zwrot można ubiegać się wcześniej - także przed zakończeniem budowy i oddaniem domu do użytku czy też przed rokiem ukończenia budowy. Interpretacja tego przepisu i całej ustawy, jaką Wnioskodawca uzyskał, jako wymóg wcześniejszego zakończenia budowy dla możliwości ubiegania się o zwrot jest zupełnie błędna. Znamiennym wydaję się również fakt, że według wiedzy Wnioskodawcy przy złożeniu wniosku o zwrot VAT nie jest wymagane podanie daty zakończenia budowy ani żadnego dokumentu na ten temat.

Wnioskodawca wskazał, że decydującym powinno być to, ż...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »