Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

24.06.2016

Zwrot VAT za materiały budowlane: Co należy rozumieć pod pojęciem powierzchni użytkowej?

Pytanie podatnika: Czy w ww. ustawie do powierzchni użytkowej, na podstawie której możliwe jest odliczenie podatku na materiały budowlane, wlicza się również powierzchnia pomocnicza (schowki, garaż, pralnia, suszarnia i kotłownia). Jeżeli tak, to czy w przypadku, gdy powierzchnia użytkowa budowanego domu przekracza 100 m2 możliwe jest obliczenie zwrotu podatku proporcjonalnie do powierzchni całkowitej? Jaka jest zasada obmiaru powierzchni użytkowej i kto wykonuje pomiary?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 21 marca 2016 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim 22 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową budynku mieszkalnego na podstawie ustawy z dnia 27 wrzenia 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2016 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową budynku mieszkalnego na podstawie ustawy z dnia 27 wrzenia 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Wniosek ten został następnie przekazany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi za pismem z 30 marca 2016 r. Znak: 1061-IPTPB2.4511.247.2016.1.KK do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej celem załatwienia zgodnie z właściwością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni razem z mężem przystąpili do budowy domu jednorodzinnego. Pozwolenie na budowę otrzymali 6 sierpnia 2014 r. Małżonkowie nie posiadali wcześniej żadnej nieruchomości (mieszkania, domu) - jest to ich pierwszy dom. Zgodnie z projektem, według którego będzie budowany dom powierzchnia użytkowa mieszkalna wynosi 99,24 m2, powierzchnia użytkowa pomocnicza - 69,24 m2. W skład powierzchni użytkowej mieszkalnej budowanego domu wchodzą następujące pomieszczenia: kuchnia 12,40 m2; salon 35,96 m2; przedsionek 4,36 m2; pokój 9,58 m2; komunikacja 12,43 m2; wc 1,68 m2; łazienka 3,74 m2; pokój 12,89 m2; łazienka 6,2 m2.

W skład powierzchni użytkowej pomocniczej wchodzą następujące pomieszczenia: schowek 2,67 m2; schowek 2,16 m2; pralnia 4,32 m2; kotłownia 4,53 m2; suszarnia 15,29 m2; schowek 4,3 m2; garaż 35,96 m2. Suma powierzchni użytkowej mieszkalnej i użytkowej pomocniczej wynosi 168,47 m2.

Małżonkowie chcieliby skorzystać z możliwości zwrotu części podatku na materiały budowlane wynikającego z ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Młodsze z małżonków (Wnioskodawczyni) nie przekroczyła 35 lat (w chwili złożenia wniosku o indywidualną interpretację podatkową ma 32 lata) i w planowanym dniu zakończenia budowy nie ukończy 35 lat. Małżonkowie posiadają jedno dziecko.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytania.

  1. Czy przy budowie domu zgodnie z ww. metrażem możliwe jest skorzystanie ze zwrotu części podatku na materiały budowlane wynikające z ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi?
  2. Czy w ww. ustawie do powierzchni użytkowej, na podstawie której możliwe jest odliczenie podatku na materiały budowlane, wlicza się również powierzchnia pomocnicza (schowki, garaż, pralnia, suszarnia i kotłownia). Jeżeli tak, to czy w przypadku, gdy powierzchnia użytkowa budowanego domu przekracza 100 m2 możliwe jest obliczenie zwrotu podatku proporcjonalnie do powierzchni całkowitej? Jaka jest zasada obmiaru powierzchni użytkowej i kto wykonuje pomiary?
  3. Czy faktury powinny być wystawiane na obojga małżonków, czy może na to, które nie przekroczyło 35 roku życia... Czy na fakturach konieczne jest podanie numerów NIP lub PESEL... Jak należy postępować jeżeli w trakcie budowy lub przed złożeniem wniosku o zwrot części poniesionego podatku zmieni się adres zameldowania?
  4. Kiedy można ubiegać się o zwrot części podatku poniesionego na materiały budowlane - czy po odbiorze budynku, czy można w trakcie budowy, np. po zakończeniu pierwszego roku?
  5. Jak obliczyć kwotę, na którą przysługiwałby zwrot?
  6. Gdzie można znaleźć aktualny wykaz materiałów budowlanych, za zakup których można ubiegać się o zwrot różnicy podatku? Czy można ubiegać się o zwrot części podatku na materiały do budowy studni (np. pompa głębinowa), szamba (na działce nie ma możliwości wykonania przyłącza wod-kan), ogrodzenia lub gruntowego wymiennika ciepła?

Zdaniem Wnioskodawczyni, możliwe jest skorzystanie przez nią ze zwrotu części podatku poniesionego na budowę domu zgodnie z ww. projektem, ponieważ:

  • zarówno Wnioskodawczyni, jak i jej małżonek nie byli do tej pory właścicielami żadnej nieruchomości.
  • zasada obmiaru powierzchni całkowitej jest zgodna w warunkami projektu mieszkanie dla młodych zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Wnioskodawczyni uważa, że jest to projekt kompatybilny, umożliwiający budowę domu w systemie gospodarczym przez młodych ludzi). Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 2 pkt 7 ww. ustawy powierzchnia użytkowa mieszkania jest rozumiana jako powierzchnia użytkowa lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zatem do powierzchni użytkowej wlicza się: pokoje, kuchnie, spiżarnia, przedpokój, alkowa, hol, korytarz, łazienka, klatka schodowa, schody wewnętrzne, natomiast nie wlicza się: balkonów, tarasów, loggia, antresol, szaf w ścianie, schowków w ścianie, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic, komórek do przechowywania opału, garażu, kotłowni. Jeżeli obmiar powierzchni użytkowej jest zgodny z ww. założeniami, możliwy jest zwrot części podatku poniesionego na materiały budowlane, ponieważ powierzchnia użytkowa mieszkalna nie przekracza 100 m2. Zdaniem Wnioskodawczyni, jeżeli jednak obmiar powierzchni użytkowej budowanego domu jest inny niż ww. i budowany dom przekracza 100 m2, możliwe jest uzyskanie zwrotu części podatku proporcjonalnie do powierzchni całkowitej. Wnioskodawczyni uważa, że obmiaru budynku dokonuje geodeta w chwili odbioru budynku. Natomiast w urzędzie skarbowym w chwili złożenia wniosku o zwrot części poniesionego podatku należy posługiwać się wystawionymi przez geodetę dokumentami. W ciągu 5 lat od złożenia wniosku o zwrot części podatku możliwa jest jednak kontrola z urzędu skarbowego celem weryfikacji wykonanych pomiarów.
  • zdaniem Wnioskodawczyni, możliwe jest skorzystanie ze zwrotu części podatku na materiały budowlane wynikające z ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi również dlatego, że pozwolenie na budowę zostało wydane po 1 stycznia 2014 r. i w chwili uzyskania pozwolenia na budowę oraz planowanego odbioru budynku młodszy z małżonków nie przekroczył 35 roku życia (w chwili otrzymania pozwolenia na budowę 31 lat). W związku z tym, że budowany dom będzie własnością obojga małżonków, Wnioskodawczyni uważa, że faktury mogą być wystawione zarówno na jednego, jak i drugiego małżonka oraz na obojga małżonków. Nie muszą to być faktury na małżonka, który nie przekroczył 35 roku życia. Zdaniem Wnioskodawczyni, na fakturach nie jest konieczne podawanie numerów NIP i PESEL, wystarczą pełne dane adresowe (imię i nazwisko oraz adres zameldowania). Jeżeli w trakcie budowy domu lub przed złożeniem wniosku o zwrot części poniesionego podatku zmieni się adres zameldowania, uznawane będą faktury wystawiane na obecny i poprzedni adres zameldowania. Numer PESEL należy podać dopiero w dokumencie, w którym Wnioskodawczyni będzie ubiegać się o zwrot części zapłaconego podatku od towarów i usług na materiały budowlane.
  • o zwrot części podatku poniesionego na materiały budowlane można ubiegać się dopiero po odbiorze budynku. Wniosek o zwrot części podatku można składać tylko raz.
  • kwotę, na którą przysługiwałby zwrot należy obliczyć z różnicy w zapłaconym podatku VAT pomiędzy stawką podstawową (23%), a stawką preferencyjną (8%). Zgodnie z ustawą jest to dokładnie 65,22% kwoty zapłaconego podatku VAT.
  • aktualny wykaz materiałów budowlanych, za zakup których można ubiegać się o zwrot ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »