Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.07.2014

Zwrot VAT za materiały budowlane a ulga mieszkaniowa

Pytanie podatnika: Czy w związku z dokonaniem wydatków na zakup materiałów budowlanych należy pomniejszyć kwotę wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe o kwotę zwróconego VAT otrzymanego z urzędu skarbowego w związku z wnioskiem VZM-1?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 28 lutego 2014 r. (data otrzymania 31 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w 2011 r. w części dotyczącej zwrotu VAT za zakup materiałów budowlanych, które zostały wykazane na wniosku VZM-1 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w 2011 r. w części dotyczącej zwrotu VAT za zakup materiałów budowlanych, które zostały wykazane na wniosku VZM-1.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W związku ze sprzedażą nieruchomości 30 marca 2011 r. - której zakup nastąpił 11 grudnia 2006 r. na podstawie aktu notarialnego z 11 grudnia 2006 r. w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej - złożono 12 kwietnia 2011 r. (w ciągu 14 dni od dnia dokonania sprzedaży) w urzędzie skarbowym PIT-23 za 2011 r., gdyż Wnioskodawca zdecydował się skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby spełnić warunki zwolnienia należało przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży wydatkować na cele mieszkaniowe, czyli od 30 marca 2011 r. do 29 marca 2013 r.

W związku z niewydatkowaniem całej kwoty przychodu Wnioskodawca złożył korektę PIT-23 za 2011 r.

Kwota uzyskanego przychodu 1/2 z 320.000 zł = 160.000 zł.

Koszt odpłatnego zbycia 0,00 (koszt aktu notarialnego sprzedaży poniósł kupujący).

Zwolnienia i ulgi w związku z przeznaczeniem przychodu na cele mieszkaniowe:

  • spłata kredytu w wysokości 81.000,00 zł zgodnie z zaświadczeniem z banku z 15 maja 2013 r.,
  • zakup 26 marca 2013 r. domu o wartości 40.000,00 zł,
  • wydatki na materiały budowlane zgodnie z wnioskiem VZM-1 złożonym w urzędzie skarbowym 7 grudnia 2012 r. to 70.557,62 zł.

Kwota 70.557,62 zł została obliczona w następujący sposób:

  • kwota wydatków objętych wnioskiem VZM-1 poniesionych w okresie od 26 sierpnia 2010 r. do 3 września 2012 r. tj. 86.521,30 zł,
  • minus kwota wydatków na materiały budowlane poniesionych przed 30 marca 2011 r. tj. 15.963,68 zł.

Razem zwolnienia i ulgi: 191.557,62 zł : 2 = 95.778,81 zł.

Po złożeniu w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-23 za 2011 r. Wnioskodawca otrzymał informację, że w związku z otrzymaną kwotą zwrotu VAT na materiały budowlane na podstawie wniosku VZM-1 ma pomniejszyć kwotę wydatków na materiały budowlane poniesione w okresie od 26 sierpnia 2010 r. do 3 września 2012 r. o kwotę otrzymanego zwrotu VAT w wysokości 8.394,60 zł, a więc kwota zwolnień i ulg powinna wynosić 191.557,62 zł - 8.394,60 zł = 183.163,02 zł : 2 = 91.581,51 zł.

Kwota zwrotu VAT w wysokości 8.394,60 zł dotyczy wszystkich wydatków poniesionych w okresie od 26 sierpnia 2010 r. do 3 września 2012 r. w łącznej wysokości 86.521,30 zł, a kwoty zwrotu VAT od wydatków na cele mieszkaniowe w PIT-23 Wnioskodawca nie odliczył w proporcji w stosunku do faktur dokumentujących wydatki podlegające odliczeniu od dochodu (z okresu od 30 marca 2011 r. do 29 marca 2013 r.).

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z dokonaniem wydatków na zakup materiałów budowlanych należy pomniejszyć kwotę wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe o kwotę zwróconego VAT otrzymanego z urzędu skarbowego w związku z wnioskiem VZM-1?

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) nie wynika wprost jakoby poniesione wydatki zwrócone podatnikowi w części w jakiejkolwiek formie i z jakiegokolwiek powodu miałyby pomniejszać wartość wydatków na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 wolne od podatku dochodowego są przychody w części „wydatkowanej”. Brak takiego ograniczenia w przekonaniu Wnioskodawcy nie powoduje utraty prawa do odliczenia tych wydatków od dochodów.

Wprowadzenie takiego ograniczenia wymagałoby wyraźnego wskazania ustawodawcy - jak chociażby ma to miejsce w art. 23 ust. 1 pkt 25, który reguluje kwestię związaną z zaliczaniem do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środków trwałych - nie stanowią kosztów podatkowych odpisy z tytułu zużycia środków trwałych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych „zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie”.

Zdaniem Wnioskodawcy, osoba kontrolująca jego zeznanie PIT-23 w urzędzie skarbowym dokonując takiego wyłączenia przyjmuje wewnątr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »