Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.05.2012

Zwolnienie z VAT usług prywatnego nauczania

Pytanie podatnika: Wnioskodawca wykonuje usługi polegające na nauce tańca oraz rytmiki-umuzykalnienia. Usługi te świadczy jako nauczyciel osobiście. Czy świadczona przez Wnioskodawcę w przedszkolach publicznych i niepublicznych usługa szkolenia jest objęta zwolnieniem od podatku VAT? Czy zwolnienie od podatku VAT dotyczy także prywatnego nauczania w ramach zajęć prowadzonych z uczniami w wieku: przedszkolnym, nauczania podstawowego, gimnazjalnego, ponadgimnazjalnego i wyższego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2011 r. (data wpływu 3 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:

- jest prawidłowe - w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług wykonywanych w ramach prywatnego nauczania,
- jest nieprawidłowe - w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług na podstawie umów zawartych z przedszkolem.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest absolwentem Akademii (tytuł magistra uzyskany w dniu 4 kwietnia 2007 r.). Posiada specjalizację instruktora dyscypliny sportu: taniec sportowy. Zainteresowany odbył zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego kurs wychowawców wypoczynku dla dzieci (uprawnienia uzyskane w dniu 27 marca 2003 r.). Zgodnie z uznawaną definicją, nauczyciel to „odpowiednio przygotowany specjalista do prowadzenia pracy dydaktyczno-wychowawczej (nauczającej) w instytucjach oświatowo-wychowawczych, a więc w szkołach, przedszkolach, na kursach lub innych placówkach pozaszkolnych lub poszkolnych. Wnioskodawca uważa, że spełnia w całości te wymogi (http://www.edukacja.net/nauczycielu-pisz-dla-nas/481-nauczyciel---wychowawca; także: ustawa o systemie oświaty z 1991 r.), o czym zaświadczają - jego zdaniem - dokumenty w załączeniu do wniosku. Od dnia 1 września 2008 r., w ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa, Zainteresowany wykonuje usługi polegające na nauce tańca oraz rytmiki-umuzykalnienia. Usługi wykonywane są w przedszkolach publicznych i niepublicznych w godzinach ich funkcjonowania w ramach wspomagania procesu edukacyjnego. Dzięki osiąganym sukcesom (liczne nagrody zdobywane przez wychowanków w organizowanych międzyprzedszkolnych konkursach), usługi Wnioskodawcy cieszą się dużym powodzeniem. Do końca ubiegłego roku usługi powyższe korzystały ze zwolnienia od podatku VAT. Wraz z nowelizacją przepisów o podatku VAT powstała określona niepewność, czy dalsze zwolnienie jest uprawnione. Wymienione we wniosku usługi Zainteresowany świadczy jako nauczyciel osobiście. Usługi swoje Wnioskodawca świadczy na podstawie umów zawartych z przedszkolem. Zainteresowany uważa, że zwolnienie na podstawie ustawy o VAT, art. 43 ust. 1 pkt 27 ma zastosowanie do usług nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczonych przez osoby fizyczne, które są nauczycielami. Ponieważ w przedmiotowym przypadku, usługa nauczania jest świadczona przez Wnioskodawcę jako nauczyciela - będzie podlegała zwolnieniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy świadczona przez Wnioskodawcę w przedszkolach publicznych i niepublicznych usługa szkolenia jest objęta zwolnieniem od podatku VAT?
2. Czy zwolnienie od podatku VAT dotyczy także prywatnego nauczania w ramach zajęć prowadzonych z uczniami w wieku: przedszkolnym, nauczania podstawowego, gimnazjalnego, ponadgimnazjalnego i wyższego?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie znanej mu interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPP1-443-211/11-5/IGo z dnia 6 maja 2011 r.), zwolnienie na podstawie ustawy o VAT, art. 43 ust. 1 pkt 27 ma zastosowanie do świadczonych przez niego usług nauczania na poziomie przedszkolnym, ale także może być rozszerzone na poziomy nauczania: podstawowy, gimnazjalny, ponadgimnazjalny i wyższy, jako że usługi świadczone są lub będą przez Zainteresowanego osobiście jako przez osobę fizyczną, która jest nauczycielem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

- prawidłowe - w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług wykonywanych w ramach prywatnego nauczania,
- nieprawidłowe - w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług na podstawie umów zawartych z przedszkolem.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »