Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

14.05.2019

Zwolnienie z VAT sprzedaży budynku po jego wcześniejszym najmie

Pytanie: Wnioskodawca zamierza sprzedać budynek, który nabył w 1999 r. Od 2009 r. budynek ten był wykorzystywany przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej - wynajmował budynek firmom prowadzącym działalność. Obecnie nadal budynek jest przedmiotem najmu. Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie przedmiotowego budynku, wynoszących co najmniej 30% jego wartości początkowej. Czy w momencie sprzedaży prawa  własności ww. budynku Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia od podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2019 r. (data wpływu 1 marca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 24 kwietnia 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budynku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 24 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej między innymi podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budynku.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo własności do budynku mieszkalnego posadowionego na działce nr 5/7. Budynek ten był wykorzystywany przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej – wynajmował budynek firmom prowadzącym działalność. Budynek ten Wnioskodawca nabył aktem notarialnym dnia 18 czerwca 1999 r. na zasadach wspólności ustawowej - spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego. Dnia 5 kwietnia 2006 r. aktem notarialnym zawarł ze Spółdzielnią umowę przeniesienia własności domu jednorodzinnego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu na siebie oraz żonę.

Następnie, decyzją z dnia 21 sierpnia 2009 r., Prezydent Miasta ustalił warunki i szczegółowe zasady gospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania na cele biurowe części budynku mieszkalnego i dla tej inwestycji ustalono zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego na cele usługowe (biuro). Mniej niż połowa budynku jest wykorzystywana na cele mieszkalne, czyli budynek jest klasyfikowany jako niemieszkalny.

Budynek biurowo-mieszkalny był wynajmowany od 2000 r. - nadal. Od 2009 r. budynek był w całości wynajmowany i wynajmujący wykorzystywali go w części na cele biurowe. Obecnie budynek jest przedmiotem najmu i są wydzielone części budynku do działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie przedmiotowego budynku, wynoszących co najmniej 30% jego wartości początkowej.

W związku z powyższym opisem zadano między innymi następujące pytanie.

Czy w momencie sprzedaży prawa własności budynku mieszkalnego, który wykorzystywał Pan na prowadzenie działalności gospodarczej (wynajem), będzie Pan korzystał ze zwolnienia od podatku?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż własności budynku, który wykorzystywał do działalności gospodarczej, jest zwolniona od podatku VAT zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dos...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »