Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

07.04.2017

Zwiększenie mocy silnika samochodu w kosztach działalności?

Ulepszenie samochodu osobowego poprzez zwiększenie mocy silnika nie jest działaniem w celu osiągnięcia, zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów, bowiem przedmiotowy samochód służy przede wszystkim celom reprezentacyjnym. Nie sposób więc uznać, że ww. wydatek spełnia przesłankę celowości wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT - wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 marca 2017 r., sygn. 1061-IPTPB1.4511.993.2016.2.ISL.

Z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych zwrócił się przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą na terytorium RP. W ramach swojej działalności gospodarczej podpisał umowę leasingu operacyjnego na użytkowanie samochodu osobowego. Wartość netto pojazdu wynosi ponad 600 000 zł. Przedsiębiorca podniósł walory użytkowe pojazdu w postaci zwiększenia mocy silnika pojazdu. Wartość netto usługi zwiększenia mocy silnika wyniosła ponad 61 000 zł i została całkowicie pokryta przez przedsiębiorcę za zgodą leasingodawcy.

Wnioskodawca dodał, że do celów służbowych wykorzystuje pojazd w zakresie przemieszczania się pomiędzy miejscami świadczonych usług. Rzeczony samochód jest niezwykle istotny, gdyż służy przede wszystkim celom reprezentacyjnym. Biorąc czynny udział w spotkaniach w charakterze eksperta doradca techniczny odpowiedzialny jest za budowanie pozytywnego i wiarygodnego wizerunku jako osoby reprezentującej stanowisko techniczne. Przedsiębiorca wykorzystuje samochód także do celów prywatnych - w celu dojazdu z domu do siedziby swojej działalności. Przedsiębiorca poprzez podniesienie mocy silnika ma na celu zwiększenie tzw. bezpieczeństwa czynnego (aktywnego). Ponadto, jak stwierdził we wniosku, więcej mocy i więcej momentu obrotowego gwarantuje również o wiele przyjemniejszą i komfortową jazdę, co wpływa na komfort kierowcy, jego stan psychiczny i fizyczny.

Wnioskodawca chciał wiedzieć m.in. czy może uznać wspomnianą modernizację za koszt uzyskania przychodu.

Leasingowany samochód a koszty podatkowe

Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

W myśl natomiast art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zatem, aby dany składnik majątku był uznany za środek trwały musi:

  • stanowić własność lub współwłasność podatnika,
  • zostać nabyty lub wytworzony we własnym zakresie przez podatnika,
  • być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • jego przewidywany okres używania być dłuższy niż rok,
  • być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »