Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.09.2015

Zbycie przedsiębiorstwa na rzecz wspólnika a VAT

Pytanie podatnika: Czy zbycie przez spółkę cywilną na rzecz jednego ze wspólników przedsiębiorstwa podlegać będzie przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i spowoduje powstanie obowiązku podatkowego spółki cywilnej w zakresie tego podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2015 r. (data wpływu 26 maja 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 sierpnia 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku podlegania opodatkowaniu czynności zbycia przedsiębiorstwa na rzecz wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku podlegania opodatkowaniu czynności zbycia przedsiębiorstwa na rzecz wspólnika.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 sierpnia 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego oraz przedstawienia stanowiska Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

W dniu 3 czerwca 2013 r. A, zamieszkała, ul., legitymująca się dowodem osobistym, PESEL, i B, zamieszkały, ul., legitymujący się dowodem osobistym nr, PESEL:, w celu prowadzenia zarobkowej działalności gospodarczej zawarli umowę spółki cywilnej o nazwie spółka cywilna z siedzibą. W § 6 umowy jako przedmiot działalności spółki wskazali wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Wspólnicy zobowiązali się do wniesienia wkładu pieniężnego w wysokości po 1.000 zł (tysiąc złotych) każdy. Nadto, wspólnicy ustalili udział w zyskach i stratach w sposób kształtujący się następująco: wspólnik A - 70%, zaś wspólnik B - 30%.

Obecnie A otworzyła działalność gospodarczą o zbliżonym profilu i chce nabyć przedsiębiorstwo spółki cywilnej. Spółka cywilna chce zbyć swoje przedsiębiorstwo na rzecz wspólnika, po czym rozważana jest likwidacja tejże spółki, przy czym to nie jest jeszcze przesądzone.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na dzień zbycia przedmiotem zbycia będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ze znaczkiem 1 kodeksu cywilnego.

Po nabyciu przedsiębiorstwa wspólnik będzie kontynuował działalność gospodarczą w oparciu o składniki majątkowe nabytego przedsiębiorstwa spółki cywilnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie postawione w uzupełnieniu wniosku).

Czy mając na względzie przedstawiony stan faktyczny, zbycie przez spółkę cywilną na rzecz jednego ze wspólników przedsiębiorstwa podlegać będzie przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i spowoduje powstanie obowiązku podatkowego spółki cywilnej w zakresie tego podatku?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku) w sytuacji, gdy spółka cywilna zbywa swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55<1> kc innemu podmiotowi w tym również wspólnikowi, taka czynność prawna na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług a więc w spółce nie powstanie obowiązek podatkowy w tym podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny praw...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »