Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.04.2015

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych nie dla wspólnika spółki?

Interpelacja nr 31666 do ministra finansów w sprawie niewłaściwych praktyk urzędów skarbowych polegających na odmowie wydawania wspólnikom spółek prawa handlowego zaświadczeń w przedmiocie zaległości podatkowych

Szanowny Panie Ministrze,

Naturalne jest, iż uczestnicy gry rynkowej nierzadko muszą dowodzić przed swoimi kontrahentami, iż w sposób rzetelny prowadzą działalność gospodarczą. Trudno wszakże wyobrazić sobie, by ktokolwiek chciał podpisać długoterminową umowę z osobą, która nie reguluje swoich zobowiązań, nie wypłaca pensji pracownikom i zalega z podatkami. Zdumiewiające byłoby również, gdyby choć jedna instytucja finansowa udzieliła kredytu przedsiębiorcy, który nie rozlicza się ze swoich zobowiązań (zarówno tych prywatnoprawnych, jak i publicznoprawnych).

Zrozumiałe jest więc, iż przedsiębiorcy często proszeni są o przedłożenie odpowiednich zaświadczeń dowodzących tego, iż terminowo odprowadzają podatki i składki na ubezpieczenia społeczne.

Organami ustawowo umocowanymi do wydawania zaświadczenia odnoszących się do spraw związanych z uiszczaniem należności podatkowych są urzędy skarbowe. Jednocześnie w przepisach Ordynacji podatkowej można znaleźć jednoznaczne normy nakazujące urzędom jak najszybsze wydawanie zaświadczeń. Zgodnie z art. 306a §5 Ordynacji podatkowej termin wydania zaświadczenia nie może przekroczyć 7 dni.

Również przepis określający krąg podmiotów uprawnionych do otrzymania zaświadczenia wydaje się właściwie skonstruowany. Art. 306a §2 pkt 2 Ordynacji podatkowej stanowi bowiem, iż każdy kto wskaże, że posiada interes prawny w tym, by urząd skarbowy potwierdził istnienie określonych faktów bądź określonego stanu prawnego może skutecznie domagać się wydania zaświadczenia. Przepis ten ma w założeniu gwarantować, iż zaświadczenie otrzyma każda osoba, której jest ono potrzebne, przy czym potrzeba ta nie może wynikać z kaprysu wnioskodawcy, ale z konieczności uzyskania przez niego takiego zaświadczenia dla możliwości dokonywania skutecznych czynności prawnych bądź zapewnienia ochrony jego praw.

Niestety dochodzą do mnie liczne sygnały, iż przywołany przepis Ordynacji podatkowej jest interpretowany nadzwyczaj wąsko przez niektóre urzędy skarbowe, które nierzadko odmawiają wydawania zaświadczeń nawet tym podatnikom, dla których posiadanie takiego dokumentu urzędowego jest niezbędne. Naganną praktyką urzędów skarbowych, na którą chciałbym zwrócić uwagę Pana Ministra, jest odmowne rozpatrywanie próśb kierowanych przez wspólników spółek prawa handlowego o wydanie zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami.

Organy administracji podatkowej stwierdzają bowiem, iż wspomniane zaświadczenie może być wydane tylko i wyłącznie osobom, które w figurują w KRS-ie jako osoby uprawnione do reprezentowania spółki. Urzędy skarbowe przyjmują bowiem stanowisko, iż wspólnik, który nie jest uprawniony do reprezentowania spółki nie ma żadnego interesu w tym, aby uzyskać urzędowe potwierdzenie informacji o braku zaległości podatkowych spółki.

Zdumiewa fakt, iż organy podatkowe uznają, iż wspólnika spółki (a więc osobę, która - w świetle definicji ustawowej zamieszczonej w art. 3 Kodeksu spółek handlowych - powinna dążyć do osiągnięcia celów spółki) nie powinno interesować to, czy spółka wypełnia swoje zobowiązania publicznoprawne, a tym samym, czy jej działanie jest wiarygodne i zgodne z przepisami obowiązującego prawa. Ze wszech miar zasadne jest uznanie, iż wspólnik, który zaangażował swój kapitał w prowadzenie określonego przedsięwzięcia w formie spółki prawa handlowego powinien mieć możliwość uzyskania dostępu do posiadanych przez urzędy państwowe informacji o kondycji finansowej spółki. Warto zwrócić uwagę, iż w wielu typach spółek prawa handlowego (a zwłaszcza w przypadku niektórych spółek osobowych) wspólnik odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Przykładowo w przypadku spółki komandytowej, komplementariusz ponosi do określonej sumy odpowiedzialność za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli.

Zdumiewa więc, iż urzędy skarbowe przyjmują stanowisko, iż osoba, która jest zaangażowana w działalność i rozwój spółki prawa handlowego (a w dodatku nierzadko ręczy swoim majątkiem za jej zobowiązania) nie ma żadnego interesu prawnego w tym, by dowiedzieć się o długu spółki wobec państwa i uzyskać pisemne potwierdzenie informacji w tym zakresie.

Przyjmowana przez urzędy skarbowe wykładnia przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących wydawania zaświadczeń, zgodnie z którą wyłącznie osoba uprawniona do reprezentowania spółki posiada interes prawny w tym, by uzyskiwać informacje na temat jej zobowiązań publicznoprawnych świadczy o nieuprawnionym i arbitralnym zawężeniu przez urzędy pojęcia „interesu prawnego”. Wyraźnym ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »