Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

08.07.2013

Zapłacony podatek jako koszt uzyskania przychodów

Pytanie podatnika: Czy potrącenie podatku u źródła zapłaconego w innym państwie można traktować jako koszt uzyskania przychodów? Czy jest możliwość odliczenia tej wartości od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia części podatku dochodowego potrąconego w Botswanie od podatku dochodowego należnego w Polsce oraz możliwości zaliczenia podatku dochodowego zapłaconego za granicą do kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia części podatku dochodowego potrąconego w Botswanie od podatku dochodowego należnego w Polsce oraz możliwości zaliczenia podatku dochodowego zapłaconego za granicą do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zajmuje się Pan doradztwem technicznym maszyn i urządzeń (PKD 71.12.Z. Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo podatkowe). Działalność gospodarczą prowadzi Pan od dnia 3 listopada 2008 r.

Podatek dochodowy rozlicza Pan, zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) - tzw. „podatkiem liniowym”.

Pracę wykonywał Pan zarówno w Polsce jak i za granicą. Obecnie podpisał Pan kontrakt z firmą w Botswanie. Prowadząc rozmowy negocjacyjne zapowiadano, że będzie potrącany podatek w wysokości 15% jaki ta firma musi odprowadzić w Botswanie od wartości wystawionej faktury.

Tłumaczono również, że podobne prace i rozliczenia prowadzi się z przedstawicielami innych państw unijnych, którzy bez przeszkód odliczają zapłacony podatek w Botswanie od podatku rozliczanego w swoim kraju.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  • Czy potrącenie WHT 15% można traktować jako koszt wykonywania doradztwa technicznego...
  • Czy jest możliwość odliczenia tej wartości od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce...

Wskazuje Pan, iż obecnie wystawił fakturę VAT dla celów podatku dochodowego, w wartości otrzymanego wynagrodzenia tj.12.000 Euro nie uwzględniając potrącenia WHT 15% tj. kwoty 1.800 Euro.

Uważa Pan, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadzie odwrotności może zastosować to jako koszt. W myśl tego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą jeżeli dochody z tych źródeł w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego.

W przypadku Pana działalności przychody są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 1, w powiązaniu z art. 30c ustawy o podatku dochodowym.

Analizując ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje Pan na art. 30 ust. 9, zgodnie z którym, podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5 od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczając kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów( dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.

Wprowadzając hipotetyczne dane do zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - PIT 36L - w poz. 23 systemowe rozliczenie nie przyjmuje kwoty podatku zapłaconego za granicą w przypadku braku wynagrodzenia uzyskanego za granicą, a więc ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »