Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.08.2017

Zaliczenie studiów do stażu pracy

Okres nauki w szkole wyższej podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, pod warunkiem, że został on ukończony i jest potwierdzony dyplomem ukończenia studiów. Na udokumentowanie tego faktu pracownik powinien przedłożyć dyplom ukończenia uczelni. Oznacza to, że podjęcie ale nieukończenie studiów wyższych nie pozwala na wliczenie okresu nauki na uczelni wyższej do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Tym samym nie jest w tym zakresie wystarczające otrzymanie przez studenta absolutorium - wyjaśniło MRPiPS w odpowiedzi na interpelację poselską.

Interpelacja nr 14578 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zaliczania okresu nauki do stażu pracy

Moja interpelacja dotyczy istotnych kwestii mających wpływ na zaliczenie okresu nauki do stażu pracy.

Ukończone okresy nauki muszą być poświadczone odpowiednim dokumentem, typu dyplom lub świadectwo wydane zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Czy studia (bez obronionej pracy magisterskiej) - wliczają się do stażu pracy?

Czy zaświadczenie o zaliczeniu wszystkich zajęć i pozytywnym wyniku ze wszystkich egzaminów wystawiane przez uczelnie kwalifikuje się jako dokument potwierdzający ukończenie studiów?

Od czego zależy wymiar urlopu, tj. czy można ukończyć szkołę wyższą, nie obronić tytułu np. magistra i mieć zaliczone 8 lat do wymiaru urlopu?

Podstawa prawna:

„Art. 155. § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki, o których mowa w pkt 1–6, nie podlegają sumowaniu.”

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Poseł Krzysztof Sitarski

28 lipca 2017 r.

Odpowiedź na interpelację nr 14578 w sprawie zaliczania okresu nauki do stażu pracy

Odpowiadając na interpelację Pana Posła Krzysztofa Sitarskiego w sprawie zaliczania okresu nauki do stażu pracy, przy piśmie z dnia 17 sierpnia 2017 r., znak: K8INT14578, pragnę uprzejmie wyjaśnić, co następuje.

Zgodnie z art. 154.1 Kod...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »