Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

29.10.2014

Zakup specjalistycznych książek a koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika: Czy doradca podatkowy prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności wydatki zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2014 r. (data wpływu 11 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 29 sierpnia 2014 r., Nr ….. na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 29 sierpnia 2014 r. (data doręczenia 3 września 2014 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 9 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.), nadanym za pośrednictwem polskiej placówki operatora wyznaczonego w dniu 9 września 2014 r.

W uzupełnieniu wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca rozpoczął jednoosobową działalność gospodarczą dnia 1 maja 2014 r. Jako osoba wpisana na listę doradców podatkowych świadczy usługi z zakresu doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw. Płaci w rozliczeniu rocznym składki członkowskie na Krajową Izbę Doradców Podatkowych (KIDP) oraz ubezpieczenie OC od odpowiedzialności za wykonywanie czynności doradztwa podatkowego, łącznie z obu tytułów kwotę ponad 1000 zł za rok. Obie opłaty są wymagane przez KIDP, aby osoba wpisania na listę doradców podatkowych nie utraciła uprawnień. Wnioskodawca ma zamiar w lutym 2015 r. dokonać opłaty OC i rocznej składki członkowskiej samorządu KIDP za rok 2015. Współpracuje obecnie z kancelarią ogólnopolską, która zatrudnia ponad 60 prawników (doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów, aplikantów) i posiada podpisane umowy na obsługę prawną z kilkuset klientami. Kancelaria ogólnopolska posiada zarówno klientów zameldowanych w Polsce, jak i obsługuje obcokrajowców. Aby Wnioskodawca mógł obsługiwać podmioty zagraniczne musi podwyższyć swoje kwalifikacje językowe (firmy zagraniczne wymagają także certyfikatów międzynarodowych na potwierdzenie umiejętności lingwistycznych). W celu pozyskania klientów zagranicznych (posługujących się językiem angielskim) musi w przyszłości ponieść wydatki na zakup książek do nauki języka prawniczego angielskiego oraz wydatki na kurs angielskiego prawniczego organizowany przez Szkołę języków obcych. Wnioskodawca rozważa poniesienie także opłaty egzaminacyjnej związanej z uzyskaniem międzynarodowych certyfikatów w zakresie angielskiego języka prawniczego.

Wnioskodawca posiada portfel klientów (kontakty), liczący kilkaset firm, z którymi z różnym natężeniem współpracuje. Jednocześnie ogólnopolska kancelaria, z którą współpracuje daje Mu możliwość realizacji dodatkowych zleceń z zakresu procedury cywilnej wymagającej uprawnień do występowania przed sądami powszechnymi. Ponieważ Wnioskodawca jest doradcą podatkowym Jego uprawnienia do występowania przed sądami są zawężone tylko do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tym samym część zleceń, których wykonanie umożliwia Mu ogólnopolska kancelaria, nie jest podejmowana. Mając to na uwadze, Wnioskodawca ma zamiar zdobyć uprawnienia radcy prawnego, aby móc podejmować zlecenia, których realizacja wymaga kompetencji do występowania przed sądami powszechnymi (w tym cywilnymi). Ponieważ Wnioskodawca nie może pozwolić sobie na odbycie aplikacji radcowskiej (oznaczałoby to o wiele mniej czasu na obsługę klientów i w konsekwencji rezygnację z 40% dotychczasowych zleceń), to zamierza zdobyć uprawnienia radcy za pomocą obrony rozprawy doktorskiej z nauk prawnych. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki formalne z art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o radcach prawnych poza posiadaniem tytułu doktora nauk prawnych, podjął studia doktoranckie niestacjonarne na Wydziale Prawa i Administracji. Dzięki temu może nie tylko zdobyć uprawnienia potrzebne do generowania większego dochodu, jak i nowy tytuł zawodowy. Studia doktoranckie, które odbywa, nie są związane z Jego osobistym rozwojem, lecz dotyczą prawa podatkowego i są bezpośrednio użyteczne na potrzeby prowadzonej działalności. W związku z uzyskaną wiedzą oraz dorobkiem naukowym Wnioskodawca zauważył większą ilość klientów, którzy zwracają się do Niego o pomoc po uprzednim zapoznaniu się z artykułami w prasie naukowej, związanymi z prawem podatkowym. Aby ukończyć studia doktoranckie Wnioskodawca będzie musiał brać udział w konferencjach naukowych i ponosić z tego tytułu wydatki na opłaty konferencyjne dotyczące prawa podatkowego. Aby utrzymać stały poziom świadczonych usług doradztwa podatkowego Wnioskodawca ma zamiar brać udział w szkoleniach prowadzonych przez wyspecjalizowane firmy consultingowe, których wykładowcami są specjaliści z zakresu prawa finansów publicznych. Doradca podatkowy nie może wykonywać swojego zawodu bez aktualnej wiedzy na temat przepisów prawa i wykładni prawa podatkowego. Dlatego Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego.

Wnioskodawca, w celu reklamowania swojej firmy, chciałby rozdawać klientom ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »