Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.01.2017

Zakup samochodu w komisie bez PCC

Pytanie podatnika: Czy w związku z zakupem używanego samochodu osobowego z komisu samochodowego, udokumentowanym fakturą VAT wystawioną przez komisanta z adnotacją „procedura marży - towary używane” po stronie Wnioskodawczyni powstanie obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 24 października 2016 r. (data wpływu do Biura - 27 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych kupna samochodu w komisie samochodowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych skutków podatkowych kupna samochodu w komisie samochodowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza zakupić w komisie samochodowym używany samochód osobowy na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Dokumentem potwierdzającym zakup samochodu używanego w opisanych wyżej okolicznościach będzie wyłącznie faktura wystawiona przez podmiot prowadzący komis (komisanta), zawierająca wyrazy „procedura marży - towary używane”. W treści przedmiotowej faktury wykazana będzie wyłącznie kwota należności ogółem.

W związku z planowanym zakupem używanego samochodu osobowego, Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy z tytułu zakupu samochodu w komisie w okolicznościach wskazanych powyżej będzie obowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z zakupem używanego samochodu osobowego z komisu samochodowego, udokumentowanym fakturą VAT wystawioną przez komisanta z adnotacją „procedura marży - towary używane” po stronie Wnioskodawczyni powstanie obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

W ocenie Wnioskodawczyni zakup używanego samochodu osobowego z komisu samochodowego w ramach sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług na zasadach właściwych dla procedury marży - towary używane, określonych w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług nie rodzi po stronie Wnioskodawcy obowiązku rozliczenia i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Wnioskodawczyni wskazała, co następuje:

Umowy komisu normują przepisy art. 765 i następne Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 765 tego Kodeksu przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Celem zlecenia komisowego jest zawarcie przez komisanta z osobą trzecią umowy sprzedaży, przy czym może on występować bądź to jako sprzedawca (komis sprzedaży), bądź jako kupujący (komis kupna).

W przypadku sprzedaży samochodu za pośrednictwem komisu mamy do czynienia z dwiema umowami. Pierwsza z nich to umowa komisu zawarta pomiędzy komitentem, a komisantem. Druga z umów jest umową sprzedaży komisowej zawartą między komisantem, a nabywcą (w wykonaniu umowy komisu). Przy sprzedaży komisowej umowa dochodzi do skutku pomiędzy nabywcą, a komisantem działającym w imieniu własnym, nie zaś w imieniu komitenta.

Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. W katalogu tych czynności ustawodawca nie wymienił umowy komisu. Nie oznacza to jednak, że transakcja zawarta pomiędzy komisantem a nabywcą samochodu nie stanowi czynności prawnej, która nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Pomiędzy komisantem a nabywcą samochodu dochodzi bowiem do zawarcia umowy sprzedaży komisowej, w ramach której własność samochodu przenoszona jest bezpośrednio z komitenta na osobę trzecią - nabywcę samochodu, z którym komisant zawarł umowę sprzedaży. Z kolei umowa sprzedaży, w tym sprzedaży komisowej rzeczy, co do zasady, po myśli art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Niemniej jednak ustawodawca przewidział sytuacje, w których określone czynności cywilnoprawne, w tym również umowa sprzedaży nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stosownie do treści art. art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatk...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »