Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.05.2015

Zakup poczęstunku dla uczestników szkolenia a koszty podatkowe

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest organizacja szkoleń. Wnioskodawczyni we własnym zakresie będzie przygotowywała przekąski i obiady dla kursantów wynajmując tylko kuchnię i salę obiadową. Koszt poczęstunku będzie wkalkulowany w cenę usługi. Czy wydatki na zakup żywności i napojów zagwarantowanych podczas szkolenia stanowią dla niej koszt podatkowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 22 grudnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 30 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na zakup poczęstunku dla uczestników szkolenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na zakup poczęstunku dla uczestników szkolenia.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zarejestrowała Niepubliczną Placówkę Kształcenia Ustawicznego wpisaną do rejestru szkół Przedmiotem działalności i głównym źródłem dochodu jest organizacja szkoleń. W najbliższym czasie Wnioskodawczyni będzie organizowała kurs z zakresu akupunktury. Będzie to trzydniowy kurs prowadzony przez cały dzień tj. w godzinach od 9.00 do 19.00. W ramach szkolenia zapewnia uczestnikom przerwy na poczęstunek i obiad. Szkoła w której Wnioskodawczyni wynajmuje pomieszczenia dysponuje kuchnią. We własnym zakresie Wnioskodawczyni będzie przygotowywać przekąski i obiady dla kursantów wynajmując tylko kuchnię i salę obiadową. Wydatki na zakup wszystkich artykułów spożywczych i napojów (kawa, herbata) potrzebnych do zorganizowania posiłków i poczęstunku ma zamiar potraktować jako koszty uzyskania przychodów, ponieważ są one w ścisłym związku z przychodem, czyli wysokością opłat za kurs (każdy uczestnik pokrywa koszt wyżywienia).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki na zakup żywności i napojów zagwarantowanych podczas szkolenia organizowanego przez Wnioskodawczynię, stanowią dla niej koszt podatkowy?

Zdaniem Wnioskodawczyni, wydatki na zakup artykułów żywnościowych i napojów są kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 pkt 1 (winno być art. 22 ust. 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W części G poz. 68 wniosku ORD IN Wnioskodawczyni wskazała również, że jej zdaniem, w opisanym przypadku nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie jest to forma reprezentacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uzna...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »