Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Rozliczenie roczne PIT

26.03.2018

Zakup nieruchomości na skutek zamiany w PIT-39

Pytanie: Wnioskodawcy wraz z małżonkami w 2016 r. zakupili wspólnie nieruchomość o nr 461/6. Następnie w 2017 r. zawarli umowy zamiany, w wyniku których zbyli przysługujące im udziały w nabytej wspólnie nieruchomości w zamian otrzymując działki o numerach odpowiednio 707/6 i 707/7, których wartość odpowiadała wartości posiadanych udziałów w nieruchomości nr 461/6. Czy w formularzu PIT-39 kosztem będzie wartość nowej zamienionej działki (zakup na skutek zamiany)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 23 stycznia 2018 r. (data wpływu 26 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2018 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania:
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 27 czerwca 2016 r. Zainteresowani wraz ze swoimi małżonkami zakupili działkę o powierzchni 0,2372 ha za kwotę 57.500 zł. Wyżej wymienioną cenę opłacono po połowie za fundusze z majątku własnego, zaznaczając, że w małżeństwach obowiązują ustroje ustawowej wspólności majątkowej. Koszty związane z zakupem działki ponieśli kupujący.

Następnie w dniu 3 lutego 2017 r. Zainteresowana będąca stroną postępowania i jej współmałżonek zawarli umowę zamiany z Z. L. - pełnomocnikiem Z. i A. L. Działka Z. i A. L. została wcześniej podzielona na 3 działki. Zamiana została dokonana w ten sposób, że Z. L. przenosi na rzecz Zainteresowanej i jej małżonka własność niezabudowanej działki nr 707/7 obszar 0,0571 ha, a ci w zamian przenoszą na rzecz drugiej strony cały przysługujący im udział wynoszący 1/2 części w niezabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka nr 461/6 obszaru 0,2372 ha.

Następnie Z. L. - pełnomocnik przeniosła na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania i jego małżonki własność niezabudowanej działki nr 707/6 obszaru 0,1189 ha, a w zamian za to ci przenieśli na rzecz drugiej strony cały przysługujący im udział wynoszący 1/2 części w niezabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka nr 461/6 obszaru 0,2372 ha.

Wartość zamienionych nieruchomości:

  • działka nr 707/6 - 28.750 zł,
  • działka nr 707/7 - 28.750 zł,
  • działka nr 461/6 - 57.500 zł.

Zamiana nastąpiła bez jakichkolwiek dopłat.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w formularzu PIT-39 kosztem będzie wartość nowej zamienionej działki (zakup na skutek zamiany)?

W urzędzie skarbowym Zainteresowana uzyskała informację, że wypełniając PIT-39 nie może uznać, iż zakup wskutek zamiany nie jest kosztem podatkowym (ponieważ zamiana była dokonana w okresie krótszym niż 5 lat).

Następnie od Krajowej Informacji Skarbowej Zainteresowana uzyskała informację, że przychód stanowi sprzedaż wskutek zamiany, a kosztem jest zakup wskutek zamiany.

Zainteresowani uważają, że nie powinni płacić podatku dochodowego od zbytych przez zamianę działek, jako że transakcje ta nie przyniosły dochodu. Wartość wymienionych działek była identyczna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

    ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »