Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.04.2012

Zagraniczny wyjazd na szkolenie kontrahentów a koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki poniesione na zorganizowanie zagranicznego wyjazdu szkoleniowego na Teneryfę dla kontrahentów i przedstawicieli producenta?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 13 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zorganizowanie zagranicznego wyjazdu szkoleniowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2011 r. do Izby Skarbowej w Katowicach, a w dniu 15 kwietnia 2011 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zorganizowanie zagranicznego wyjazdu szkoleniowego.
Pismem z dnia 22 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) Nr IBPBI/1/415-389/11/HSt ww. wniosek został przekazany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej do załatwienia zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma Wnioskodawcy zajmuje się hurtową sprzedażą materiałów budowlanych. Celem intensyfikacji sprzedaży oraz podniesienia wiedzy odbiorców firmy na temat oferowanych produktów oraz technik sprzedaży, spółka zorganizowała dla swoich najlepszych odbiorców wyjazd na Teneryfę. Program pobytu zawierał codzienne konferencje (szkolenia), ściśle związane z oferowanymi przez Wnioskodawcę towarami oraz zasadami marketingu. W wyjeździe poza kontrahentami uczestniczył również Zainteresowany – jako osoba prowadząca szkolenia oraz przedstawiciel producenta, który również prowadził szkolenia. Wnioskodawca pokrył wszelkie wydatki związane z wyjazdem, tj. przelot, zakwaterowanie z wyżywieniem i koszty organizacji konferencji. Biuro podróży wystawiło fakturę VAT na potwierdzenie poniesionych kosztów wyjazdu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki związane z opisanym wyżej wyjazdem stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu...
Zdaniem Wnioskodawcy, kosztem uzyskania, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa pdof), są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy pdof. Nie ma wątpliwości, że poniesiony przez Wnioskodawcę wydatek ma ścisły związek z osiągnięciem przychodów. Klienci, którzy uczestniczyli w wyjeździe nie tylko posiedli nową wiedzę na temat oferowanych przez firmę Wnioskodawcy materiałów budowlanych, ale też zdobyli wiedzę na temat nowych technik sprzedaży i działań marketingowych, która pozwoli im na zwiększenie sprzedaży, a co za tym idzie – na zwiększenie zakupów w firmie Zainteresowanego. Ponadto uczestnictwo w takim wyjeździe stwarza pozytywne relacje pomiędzy firmą, a kontrahentami, co dodatkowo wpływa na nich przy wyborze potencjonalnego dostawcy. Poza tym pozytywnie nastawiony klient stanowi bardzo dobrą reklamę przez co przysparza nowych odbiorców.
Według Wnioskodawcy podobne stanowisko w przedmiotowej sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11 marca 2010 r. Nr IPPB5/423-33/10-4/JC oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 13 listopada 2008 r. Nr ITPB3/423-493/08/AM.
Ponadto w ocenie Wnioskodawcy nie można również przypisać działaniom spółki charakteru reprezentacyjnego. Reprezentację, wobec braku definicji w ustawie pdof, należy rozumieć jako wystawność, czy okazałość. Koszt zorganizowania tego wyjazdu niewiele, bądź w ogóle, ni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »