Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

05.07.2018

Zadośćuczynienie dla pracownika za wypadek przy pracy z PIT

Pytanie: Wnioskodawczyni zawarła umowę na czas nieokreślony w formie ustnej z pracodawcą i płatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą. Podczas istniejącej umowy o pracę Zainteresowana uległa wypadkowi w pracy. Pracodawca z tego tytułu wypłacił jej zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie wynika z umowy zawartej po wypadku i jest to umowa inna niż sądowa. Jest to umowa z pracodawcą i nie dotyczy żadnej ugody, w tym sądowej. Czy Wnioskodawczyni ma zapłacić podatek od otrzymanego zadośćuczynienia? Jeśli tak, to w jakiej kwocie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2018 r. (data wpływu 24 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym w dniu 21 czerwca 2018 r. oraz w dniu 28 czerwca 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 1 czerwca 2018 r. znak 0112-KDIL3-1.4011.205.2018.1.AN, na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 12 czerwca 2018 r., natomiast w dniu 21 czerwca 2018 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 19 czerwca 2018 r.).

Wniosek uzupełniono również w dniu 28 czerwca 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 04.07.2017 Wnioskodawczyni zawarła umowę na czas nieokreślony w formie ustnej z pracodawcą i płatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą.

Podczas istniejącej umowy o pracę Zainteresowana uległa wypadkowi w pracy w dniu 17.07.2017 r. Pracodawca z tego tytułu wypłacił jej zadośćuczynienie w kwocie 9400 zł: (słownie: dziewięć tysięcy czterysta złotych) w następujących ratach:

  • 1300 zł wypłata gotówki w dniu 1.08.2017 za pokwitowaniem odbioru,
  • 2800 zł wpłata na rachunek bankowy 04.09.2017 r. tytułem: od 31.07.2017 r. do 27.08.2017, tj. 4 tygodnie,
  • 5300 zł wpłata gotówki na rachunek bankowy 19.12.2017 tytułem: zadośćuczynienie za wypadek z dnia 17.07.2017 r.

Według Wnioskodawczyni zadośćuczynienie jest zwolnione od opodatkowania ponieważ był to wypadek w pracy dlatego też zwraca się z prośbą o indywidualną interpretację podatkową: Czy ma zapłacić podatek od zadośćuczynienia? Jeśli tak, to w jakiej kwocie?

W uzupełnieniu przesłanym do tut. Organu w dniu 21 czerwca 218 r., Wnioskodawczyni wskazała, że zadośćuczynienie wynika z umowy zawartej po wypadku i jest to umowa inna niż sądowa. Jest to umowa z pracodawcą i nie dotyczy żadnej ugody, w tym sądowej. Zainteresowana jako podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej.

Natomiast w uzupełnieniu przesłanym do tut. Organu w dniu 28 czerwca 2018 r. Wnioskodawczyni wskazała, że działając w imieniu własnym, w związku z wcześniejszym uzupełnieniem wezwania jej do uzupełnienia braków formalnych wniosku z dnia 20 kwietnia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego, po rozmowie z pracownikiem Urzędu Skarbowego, załącza do niniejszego pisma oświadczenie płatnika, zgodnie z którym wypłacone na jej rzecz pieniądze pracodawca określił jako zadośćuczynienie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni ma zapłacić podatek od otrzymanego zadośćuczynienia? Jeśli tak, to w jakiej kwocie?

Zdaniem Wnioskodawczyni, wypłata zadośćuczynienia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Za wypadek doznany w pracy otrzymała ona zadośćuczynienie, podczas gdy jej pracodawca wykazał tą wypłatę w opodatkowaniu PIT-11.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »