Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.09.2016

Zachowek nie zmniejszy podatku od sprzedaży nieruchomości

Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył na podstawie testamentu spadek po zmarłej matce, tj. m.in. dom murowany wraz z działką. Brat Wnioskodawcy, który był zameldowany i mieszkał ze swoją rodziną w ww. domu domagał się wypłaty zachowku. W związku z okolicznością braku środków finansowych celem wypłaty zachowku Wnioskodawca zmuszony był sprzedać opisaną wyżej nieruchomości. Nieruchomość została sprzedana a żądana przez brata kwota została mu wypłacona. Czy zachowek wypłacony bratu może być kosztem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, który wpłynął do Organu 29 kwietnia 2016 r., uzupełnionym 11 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości zachowku wypłaconego na rzecz brata - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości zachowku wypłaconego na rzecz brata.
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 30 czerwca 2016 r. Znak: IBPB-2-2/4511-531/16/MMa wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 11 lipca 2016 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 29 maja 2012 r. zmarła matka Wnioskodawcy i pozostawiła po sobie testament. Na mocy ww. testamentu - sąd stwierdził, że Wnioskodawca nabył spadek po swojej matce w całości (postanowienie sądu z 26 października 2012 r.).

Przedmiotem tego spadku był m.in. parterowy dom murowany (do remontu) usytuowany na działce o powierzchni 504 m2.

W domu tym była zameldowana matka Wnioskodawcy, brat Wnioskodawcy z żoną oraz ich syn.

Ponieważ po śmierci matki Wnioskodawcy jego brat domagał się zachowku - Wnioskodawca musiał pomyśleć o sprzedaży tej nieruchomości, gdyż nie posiada i nie posiadał żadnych środków finansowych aby zaspokoić roszczenia brata.

Brat Wnioskodawcy oświadczył, że się nie wyprowadzi z tego domu wraz z rodziną - jeżeli nie otrzyma kwoty 190.000 zł bo musi sobie kupić jakieś mieszkanie lub dom do remontu i tylko taka kwota go satysfakcjonuje.

Nieruchomości tej nikt nie chciał kupić z lokatorami. Wnioskodawca działał więc na zasadzie presji i przymusu, bo nie miał innego wyjścia.

Wnioskodawca znalazł nabywcę, który chciał kupić nieruchomość - ale pod warunkiem, że zostanie zawarta ugoda z jego bratem i rodziną, na mocy której brat się wymelduje wraz z rodziną do 3 miesięcy i otrzyma zachowek.

W dniu 15 lipca 2013 r. przed notariuszem stawił się brat Wnioskodawcy wraz z rodziną, nabywca nieruchomości i Wnioskodawca. Na mocy aktu notarialnego z 15 lipca 2013 r. nieruchomość ta została sprzedana nabywcy za kwotę 290.000 zł. Równocześnie została podpisana ugoda z bratem Wnioskodawcy i jego rodziną, w wyniku której brat otrzymał kwotę 190.000 zł tytułem zachowku i miał się wyprowadzić z tego domu do 3 miesięcy. Wszystko potoczyło się zgodnie z ugodą i aktem notarialnym. Właściwa umowa została podpisana u notariusza 13 września 2013 r.

Podsumowując, Wnioskodawca sprzedał nieruchomość po matce za kwotę 290.000 zł. Brat otrzymał 190.000 zł tytułem zachowku a Wnioskodawcy pozostała kwota 100.000 zł. Wnioskodawca wskazał, że nieruchomość została sprzedana przed upływem 5 lat od śmierci matki, ale Wnioskodawca tych pieniędzy faktycznie nie otrzymał w całości, a podatek musi zapłacić od całości to jest od kwoty 290.000 zł.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji zaistniałej sprzedaży nieruchomości, zachowek wypłacony bratu Wnioskodawcy w kwocie 190.000 zł nie jest kosztem?

Zdaniem Wnioskodawcy, zachowek wypłacony bratu Wnioskodawcy (pod presją z jego strony) w kwocie 190.000 zł powinien być kosztem. Podatek wykazany w PIT-39 Wnioskodawca powinien zapłacić tylko od kwoty 100.000 zł.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) - źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego przepisu każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, stanowi źró...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »