Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.06.2012

Zachowek a podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Pytanie podatnika: Czy zachowek zapłacony na rzecz ojca wraz z poniesionymi kosztami aktu notarialnego stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia odziedziczonej nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2012 r. (data wpływu 10 lutego 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 kwietnia 2012 r. (data wpływu 30 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2012 r. do Urzędu Skarbowego wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania. Przy piśmie z dnia 7 lutego 2012 r. Nr OB-4/0741-31/12/WB, stosownie do art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) powyższy wniosek został przekazany, celem załatwienia zgodnie z właściwością, do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim. Zgodnie bowiem z § 2 i § 5a ww. rozporządzenia, od 1 kwietnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi jest właściwy do wydania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), pismem z dnia 20 kwietnia 2012 r., Nr IPTPB2/415-92/12-2/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie wysłano w dniu 20 kwietnia 2012 r. (skutecznie doręczono 23 kwietnia 2012 r.), natomiast w dniu 30 kwietnia 2012 r. do tut. Organu wpłynęło uzupełnienie złożone na druku ORD-IN.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 11 marca 2011 r. Wnioskodawczyni nabyła spadek na podstawie testamentu po zmarłej w dniu 9 lipca 2008 r. babci. W skład spadku wchodziło własnościowe mieszkanie o, samochód osobowy oraz oszczędności na rachunku bankowym i funduszu inwestycyjnym. Wnioskodawczyni została zwolniona od podatku od spadków i darowizn na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. z 2009 r. Dz. U. nr 93 poz.768).

Ojciec Wnioskodawczyni, jedyny syn i spadkobierca (w przypadku braku testamentu), złożył pozew o zachowek 15 czerwca 2009 r. Sąd Okręgowy w zasądził dnia 14 września na rzecz ojca Wnioskodawczyni zachowek w kwocie 100.000,00 zł. W związku z tym Wnioskodawczyni została zmuszona do sprzedaży mieszkania, w jak najszybszym terminie. Umowę sprzedaży Wnioskodawczyni podpisała 21 kwietnia 2011 r. na kwotę 255.000,00 zł. Wnioskodawczyni spłaciła zachowek gotówką dnia 8 lipca 2011 r., za porozumieniem stron w Kancelarii Notarialnej, spisując jednocześnie akt notarialny. Ojciec Wnioskodawczyni zgodził się na zapłatę na jego rzecz tytułem zachowku kwotę 100.000,00 zł oraz na zapłatę kwoty podatku z tej części którą otrzymał. Mieszkanie było własnością Wnioskodawczyni nie całe 4 lata i nigdy nie była w nim zameldowana w związku z czym obowiązuje Ją 19% podatek dochodowy od odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zwracając uwagę na to, iż zapłaciła żądany zachowek i nie posiada tych pieniędzy (nie wzbogaciła się o sumę 100.000,00 zł) logiczne jest to, że nie powinna płacić podatku od całej kwoty ze sprzedaży mieszkania czyli 255.000,00 zł, tylko od 155.000,00 zł (pomniejszonej o kwotę zachowku). Tym bardziej, że ojciec Wnioskodawczyni wyraził pisemnie w akcie notarialnym zobowiązanie zapłaty podatku od kwoty zachowku czyli od 100.000,00 zł.

W uzupełnieniu wniosku zaistniały stan faktyczny przedstawiono w następujący sposób:

W dniu 11 marca 2009 r. Wnioskodawczyni nabyła spadek na podstawie testamentu po zmarłej w dniu 9 lipca 2008 r. babci. W skład spadku, wchodziło mieszkanie ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, samochód osobowy oraz oszczędności na rachunku bankowym i funduszu inwestycyjnym. Wnioskodawczyni Została zwolniona z podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Dz. U. nr 93 poz.768). Ojciec Wnioskodawczyni jedyny syn i spadkobierca (w przypadku braku testamentu), złożył pozew o zachowek 15 czerwca 2009 r. Sąd Okręgowy w Opolu zasądził dnia 14 września 2010 r. na rzecz ojca Wnioskodawczyni zachowek w kwocie 100.000,00 zł (sto tysięcy złotych). Z racji tego że Wnioskodawczyni nie posiadała takiej gotówki ani możliwości otrzymani kredytu została zmuszona do sprzedaży mieszkania w jak najszybszym terminie. Umowę sprzedaży mieszkania Wnioskodawczyni podpisała w dniu 21 kwietnia 2011 r. na kwotę 255.000,00 zł (dwieście pięćdziesiąt pięć tysięcy). Wnioskodawczyni spłaciła przyznany zachowek gotówką dnia 8 lipca 2011 r. za porozumieniem stron, w K...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »