Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.11.2013

Wystawienie faktury korygującej a moment dokonania korekty przychodów

Pytanie podatnika: Spółka jawna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży kalendarzy. Umowy z klientami przewidują prawo zwrotu niesprzedanych kalendarzy. Każdy nabywca ma indywidualnie negocjowane terminy zwrotu. Z uwagi na specyfikę produktu, zwroty towarów dokonywane są po zamknięciu roku podatkowego i złożeniu zeznania rocznego. W momencie zwrotu niesprzedanych egzemplarzy spółka wystawia odpowiednią fakturę korygującą. W którym momencie należy ująć faktury korygujące na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 10 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów na podstawie wystawionej faktury korygującej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów na podstawie wystawionej faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i sprzedaż kalendarzy. Kontrahentami spółki są księgarnie, sieci handlowe i hurtownie starające się utrzymać pełną ofertę spółki. Spółka w trakcie roku, na podstawie zamówień od nabywców, dokonuje dostaw określonej, co do rodzaju i ilości kalendarzy. Każda dostawa udokumentowana jest fakturą VAT potwierdzającą faktyczną sprzedaż. Umowy z klientami przewidują prawo zwrotu niesprzedanych egzemplarzy. Każdy nabywca ma negocjowane terminy zwrotu indywidualnie. Z uwagi na specyfikę produktu, zwroty towarów dokonywane są po zamknięciu roku podatkowego i złożeniu zeznania rocznego. W momencie zwrotu niesprzedanych egzemplarzy spółka wystawia odpowiednią fakturę korygującą. Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż przyczyny wystawienia przez Spółkę faktur korygujących nie są wynikiem bezpośredniej działalności spółki i nie ma Ona na te zdarzenia bezpośredniego wpływu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym momencie należy ująć faktury korygujące na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują wprost zasad dokonywania korekt pierwotnie rozpoznanych przychodów, zarówno jeżeli chodzi o korektę przychodów polegającą na ich zwiększeniu jak i zmniejszeniu. Biorąc jednakże pod uwagę, iż wystawione przez spółkę faktury prawidłowo dokumentują zaistniały stan faktyczny w momencie sprzedaży kalendarzy odbiorcom, to moment ujęcia w przychodach korekt dotyczących sytuacji w której nabywca dokonał zwrotu powinien być rozpoznawany na bieżąco, to jest w terminie faktycznego zwrotu towaru, a nie w dacie faktury. Wówczas bowiem towary te stają się „zwrócone”. Korekta bowiem jest następstwem niezależnych od spółki zdarzeń i dokumentuje odrębne od samej sprzedaży zdarzenie, czyli zwrot towarów, uprzednio sprzedanych. Bieżące ujmowanie faktur korygujących, dokumentujących zwroty, reklamacje i inne zdarzenia niezależne od działań firmy, wydaje się zasadne z uwagi na fakt, iż przyjmując odmienne stanowisko wspólnicy spółki zmuszeni byliby do kilkukrotnego korygowania zeznania podatkowego za rok poprzedni (korekty wystawiane są w okresie od stycznia do września roku kolejnego). Natomiast nabywcy kalendarzy, którzy otrzymaliby od spółki faktury korygujące zmuszeni byliby do skorygowania pierwotnie ujętych w ewidencji podatkowej kosztów uzyskania przychodu, co bezpośrednio wpłynie na zaniżenie poprzednio wykazanych zaliczek na podatek dochodowy i ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »