Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.12.2012

Wynajem mieszkania w kosztach uzyskania przychodów z tytułu najmu

Pytanie podatnika: Wnioskodawca posiada mieszkanie, w którym obecnie mieszka. Lokal ten znajduje się w doskonałej lokalizacji miasta cieszącej się dużym zainteresowaniem w zakresie najmu. Warunki rynkowe pozwalają uzyskać dochód w przypadku wynajęcia tego lokalu i zamieszkania w innej lokalizacji zapewniającej realizację potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawcy zgodnie z jego wymogami. Istotą osiągnięcia dochodu jest zamiana lokalizacji obiektu mieszkaniowego, bez której nie mogłoby dojść do wygenerowania dochodu. Czy Wnioskodawca może uznać jako koszt uzyskania przychodu z tytułu najmu wynajem lokalu mieszkalnego na własne cele mieszkaniowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2012 r. (data wpływu 27.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu mieszkania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu mieszkania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik posiada lokal mieszkalny, w którym mieszka. Nie zachodzą okoliczności zmuszające go do opuszczenia lokalu np. zmiana miejsca pracy. Nie istnieje żadna okoliczność zmuszająca go do zmiany lokalu. Motywy opisane poniżej mają charakter czysto komercyjny - celem ich jest osiągnięcie dochodu. Lokal znajduje się w doskonałej lokalizacji miasta W. cieszącej się dużym zainteresowaniem w zakresie najmu. Warunki rynkowe pozwalają uzyskać dochód w przypadku wynajęcia tego lokalu i zamieszkania w innej lokalizacji zapewniającej realizację potrzeb mieszkaniowych podatnika zgodnie z jego wymogami. Istotą osiągnięcia dochodu jest zamiana lokalizacji obiektu mieszkaniowego, bez której nie mogłoby dojść do wygenerowania dochodu. Jeśli podatnik nie wynająłby kolejnego lokalu, aby w nim zamieszkać, nie powstałaby sytuacja, w której zaistniałby dochód, bo podatnik musiałby w lokalu dotychczasowym realizować swoje potrzeby mieszkaniowe. Na podstawie art. 23 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) może wnioskować, że w takich okolicznościach dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie różnica między kosztem wynajęcia kolejnego lokalu na cele mieszkaniowe jest kosztem uzyskania przychodu z najmu dotychczasowego (różnica w cenach najmu). Istnieją jednak wątpliwości związane z przepisem mówiącym o nie kwalifikowaniu się kosztów związanych z realizacją czynności życiowych podatnika, w których zawiera się również zapewnienie sobie miejsca zamieszkania.

Oczywiście w przypadku uznania, że wynajęcie kolejnego lokalu nie stanowiłoby kosztu uzyskania przychodu, przedsięwzięcie polegające na wygenerowaniu dochodu z różnicy między ceną wynajęcia i najęcia lokalu nie ma uzasadnienia ekonomicznego, gdyż zyskana różnica jest konsumowana przez wartość podatku dochodowego płaconego od całej kwoty wynajęcia dotychczasowego lokalu. Działalność taka z powodu bezsensowności nie zostałaby podjęta i podatnik nie osiągnąłby dochodu i nie płaciłby podatków co uszczupliłby dochód również Skarbu Państwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnik w opisanych okolicznościach może uznać jako koszt uzyskania przychodu, wynajem lokalu mieszkalnego?

Zdaniem Wnioskodawcy zarówno w interesie Skarbu Państwa, jak i dla sensu podjęcia przedsięwzięcia generujące...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »