Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.05.2013

Wynagrodzenie wspólnika spółki jawnej w kosztach uzyskania przychodów

Pytanie podatnika: Czy w świetle zapisów art. 8 ust. 1 i 2 oraz art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wynagrodzenia nowego wspólnika z tytułu umowy o pracę, nie dotyczącej prowadzenia spraw spółki, wyłącznie dla tego wspólnika w proporcji do jego udziału w zyskach i stratach, czy też dla wszystkich wspólników?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2013 r. (data wpływu 18.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego wspólnikowi spółki jawnej na podstawie umowy o pracę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.02.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego wspólnikowi spółki jawnej na podstawie umowy o pracę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Pracownik spółki jawnej której Wnioskodawca jest wspólnikiem, zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku dyrektora marketingu, został współudziałowcem tejże spółki. Jego wkład do spółki nie obejmuje świadczenia pracy, a zakres wykonywanych obowiązków w ramach umowy o pracę nie obejmuje prowadzenia spraw spółki.

Wobec tego wspólnicy spółki chcą aby ten nowy wspólnik nadal był zatrudniony na umowę o pracę i wykonywał swoje dotychczasowe obowiązki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle zapisów art. 8 ust. 1 i 2 oraz art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wynagrodzenia nowego wspólnika z tytułu umowy o pracę, nie dotyczącej prowadzenia spraw spółki, wyłącznie dla tego wspólnika w proporcji do jego udziału w zyskach i stratach, czy też dla wszystkich wspólników?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z uchwałą 7 sędziów Sądu Najwyższego z 14.01.1993 roku, sygn. II UZP 21/92 wspólnik spółki osobowej może zawrzeć ze spółką umowę o pracę, której przedmiotem nie jest prowadzenie spraw spółki. Wobec tego dotychczasowa umowa o pracę dotycząca nowego wspólnika naszej spółki jest nadal ważna i może być kontynuowana. Problem polega wyłącznie na zaliczeniu wynagrodzenia z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 updof przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Zgodnie z art. 8 ust. 2 zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Oznacza to, że dla każdego wspólnika spółki jawnej odrębnie rozlicza się przychody i koszty ich uzyskania w proporcji do jego udziału w zysku.

Odnosząc to na grunt art. 23 ust. 1 pkt 10 upd...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »