Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.05.2014

Wynagrodzenie małżonka jednego ze wspólników jako koszt działalności

Pytanie podatnika: Czy w świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10 i art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT za koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy uważa się wynagrodzenie męża wspólniczki w proporcji do jego udziału w zyskach i stratach?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wynagrodzenia małżonka jednego ze wspólników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wynagrodzenia małżonka jednego ze wspólników.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej Spółka), posiadającym 60% udziałów w zyskach tej Spółki. Wspólnikami Spółki są trzy osoby: Wnioskodawca oraz dwóch pozostałych wspólników, posiadających po 20% w zyskach tej Spółki. Mąż wspólniczki, posiadającej 20% udziałów jest zatrudniony w Spółce na umowę o pracę. Wnioskodawca nie pozostaje z mężem wspólniczki w więzach pokrewieństwa, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT.

Wnioskodawca zwraca jednocześnie uwagę, że wyżej opisany stan faktyczny jest stanem zaistniałym (rzeczywistym) o charakterze ciągłym. Mąż wspólniczki jest bowiem obecnie zatrudniony w Spółce, a jego zatrudnienie ma charakter ciągły tzn. mąż wspólniczki również w przyszłości będzie pracownikiem Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10 i art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT za koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy uważa się wynagrodzenie męża wspólniczki w proporcji do jego udziału w zyskach i stratach?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się natomiast odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że dla każdego wspólnika spółki jawnej należy odrębnie rozliczać przychody i koszty ich uzyskania w proporcji do jego udziału w zysku.

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dla danego wspólnika m.in. wartości pracy jego małżonka i małoletnich dzieci.

Zauważyć należy, że ustawodawca nie opodatkował dochodu spółki jawnej. Opodatkowaniu podlega natomiast dochód osiągany przez każdego ze wspólników. Do ustalenia dochodu każdego wspólnika należy stosować reguły przewidziane w ustawie o PIT dla każdego wspólnika osobno, tak jak osobno opodatkowuje się dochód wspólników z udziału w spółce. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z 27.11.1998 roku za podatnika podatku dochodowego nie można uznać spółki niemającej osobowości prawnej (w tym spółki jawnej).

Podatnikiem może być wyłącznie wspólnik takiej spółki, tylko on - jako osoba fizyczna - może zatem dokonywać odliczeń kosztów uzyskania przychodu ze wspólnego źródła przychodów. Skoro zatem zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci to w stosunku do takiego wspólnika, którego małżonek pobiera wynagrodzenie za pr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »