Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.06.2017

Wymogi dotyczące nazwy usługi na fakturze

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą – usługi krawieckie. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej szyje odzież na miarę z materiałów własnych i powierzonych na indywidualne zamówienie. Czy opis wyrobu na fakturze sprzedaży powinien zawierać opis wykonanej usługi np. uszycie kostiumu gimnastycznego albo wykonanie kostiumu gimnastycznego, czy może zawierać jedynie nazwę wyrobu np. kostium gimnastyczny?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2017 r. (data wpływu 15 lutego 2017 r.) uzupełniony pismem z 10 maja 2017 r. (data wpływu 18 maja 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opisu sprzedaży (nazwy) w fakturze w przypadku szycia odzieży z materiałów własnych – jest prawidłowe,
  • opisu sprzedaży (nazwy) w fakturze w przypadku szycia odzieży z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opisu sprzedaży (nazwy) w fakturze w przypadku szycia odzieży z materiałów własnych oraz powierzonych przez zleceniodawcę. Wniosek uzupełniono pismem z 10 maja 2017 r. (data wpływu 18 maja 2017 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 28 kwietnia 2017 r. znak: 2461-IBPP3.4512.235.2017.2.ASZ.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe uzupełnione pismem z 10 maja 2017 r. (data wpływu 18 maja 2017 r.):

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą – usługi krawieckie. W styczniu 2017 r. Wnioskodawczyni wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Wniosek jest jeszcze w trakcie rozpatrywania. Przy prowadzeniu działalności Wnioskodawczyni korzysta z usług osoby zatrudnionej przez siebie na podstawie umowy o pracę. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej szyje odzież na miarę z materiałów własnych i powierzonych na indywidualne zamówienie. Wyroby są przeznaczone dla osób fizycznych oraz prawnych m.in. klubów sportowych, związków sportowych, stowarzyszeń, fundacji, gmin lub urzędów miast. Wnioskodawczyni rozważa również sprzedaż wyrobów kontrahentom zagranicznym – wyroby byłyby dostarczane przesyłką kurierską lub odbierane w siedzibie Wnioskodawczyni.

W piśmie z 10 maja 2017 r. (data wpływu 18 maja 2017 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w następujący sposób: Wnioskodawczyni dokumentuje swoją sprzedaż przez wystawianie faktur na żądanie klienta (nie są to faktury VAT). Przedmiotem umowy jest usługa uszycia odzieży. Obecnie Wnioskodawczyni szyje odzież wyłącznie z materiałów własnych, ale zamierza szyć również z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę. Obecnie, jeszcze nie wystąpiła sytuacja, że Wnioskodawczyni szyje odzież w części z materiału powierzonego a w części z własnego. We wszystkich sytuacjach odzież szyta jest na miarę i na indywidualne zamówienie. Wnioskodawczyni nie klasyfikowała swoich usług pod kątem symbolu PKWiU i nie potrafi teraz wskazać prawidłowego symbolu PKWiU. W ewidencji przedsiębiorców CEIDG działalność Wnioskodawczyni zgłoszona jest pod kodami PKD 14.19.Z, 14.13.Z, 14.14.Z.

W związku z powyższym opisem, w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku jako nr 2):

Czy opis wyrobu na fakturze sprzedaży Wnioskodawczyni powinien zawierać opis wykonanej usługi np. uszycie kostiumu gimnastycznego albo wykonanie kostiumu gimnastycznego, czy może zawierać jedynie nazwę wyrobu np. kostium gimnastyczny?

Zdaniem Wnioskodawczyni, opis sprzedawanego wyrobu na fakturze nie musi zawierać nazwy usługi tj. wykonanie albo uszycie – wystarczy zamieścić nazwę wyrobu.

...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »